Amortirea degetului mic de la mina dreapta

Ametelile si vertijul

Postata de guster62 cu 12 ani in urma.

De aproximativ doua saptamini mi-a amortit degetul mic de la mina dreapta.Am crezut ca este ceva trecator,dar obsserv ca acest simtom se mentine in continuare.Am mai avut asemenea simtome de amorteli a unor parti ale corpului (miini,picioare etc.)in special dimineata la trezire probabil din cauza pozitiei incomode in care am dormit,dar mi-am revenit la normal in citeva momente.As vrea sa stiu care ar putea fi cauzele posibile si ce tratamente as putea urma?Va multumesc.

Raspunsuri (7)

Pena

acum 12 ani

Cred ca este vorba de pozitia defectuoasa a mainii drepte, respetiv a cotului, in timp ce dormi sau stai la calculator. Ori poate ai suferit un traumatism la nivelul cotului care ti-a afectat nervul ulnar. Scrie pe Google ''''nerv ulnar'''''''' si vei gasi mai multe informatii. Ori scrie ''''''''deget mic amortit'''''''' si gasesti mai multe forumuri cu persoane care au aceasta problema.

guster62

acum 12 ani

Multumesc Pena pentru raspunsul pe care mi l-ai dat. M-am documentat pe Google dupa cum m-ai sfatuit.Am gasit multe lamuriri interesante,dar as dori un sfat prin care sa incerc sa scap de aceasta suparatoare manifestare care ma impiedica sa-mi desfasor unele activitati sperind ca nu este ceva asa de grav cum am vazut in cazul mai multor persoane prezentate pe forumuri si daca as putea sa evit pe cit posibil o interventie chirurgicala .Astept vreo recomandare cit mai repede posibil pentrua incerca o inbunatatire a situatiei si daca nu da rezultate ma voi adresa unui medic dar pina luni n-am nici o sansa .

mary

acum 12 ani

are legatura cu coloana cervicala . consulta un medic neurolog .sanatate

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

are legatura cu coloana cervicala,sau cu nervul ulnar -compresie sau cu...mergi la un neurolog si apoi la un centru de recuperare medicala/Balneofizioterapie

Elena

acum 11 ani

M-am trezit de dimineata cu degetul mic amorit de la mana dreapta , si este 12 si nu si-a revenit . MA SIMT CIUDAT nu am patit niciodata . :(

luce ombra

acum 10 ani

circulatia sangelui,fumezi???

tinel

acum 10 ani

Buna ziua, si eu am aceiasi problema de cateva zile, imi amorteste degetul mic de la mana dreapta. Zilele trecute am mai avut niste dureri la antebrat si umarul stâng. Eu sunt fumator, poate fi o problema de cirulatie?