Ameteli

Ametelile si vertijul

Postata de MargaritDaniela cu 12 ani in urma.

Va rog sa -mi spuneti si mie..daca aveti idee de ce ma ia ameteala knd depun efort..sau knd ma sperii..knd sunt nervoasa prea tare..am observat k de cele mai multe ori ma ia ameteala ..knd incepe inima sa bata mai repede...multumesc mult!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Vertijul (ameteala) apare in afectiuni ORL (vertij meniere, otoscleroza, infectii ale urechii interne, herpes zoster auricular, colesteatom), afctiuni neurologice (boli cerebro-vasculare), in boli cardiovasculare (ateroscleroza carotidiana-obstructia sau infundarea arterelor carotide, insuficienta cardiaca, aritmiile, acestea produc scăderea fluxului de sânge spre creier), unele medicamente (antihipertensive,antidepresive, diuretice ca furosemid). Exista si cauze psihologice de vertij ce includ tulburari afective cum ar fi depresia, tulburari anxioase,de personalitate sau abuz de alcool.
ar fi bine sa apelati la un consult de psihiatrie , daca sunt excluse niste cauze organice.

MargaritDaniela

acum 12 ani

multumesc mult!!