Ameteli

Ametelile si vertijul

Postata de ovidiusv cu 12 ani in urma.

Buna seara!Sunt diabetic si de aproximativ 3 saptamani am ameteli.Am facut analize ale sangelui,radiografie cervicala,radiografie la oasele fetei iar la consultul doctorului neorolog mi s-a spus ca totul este din cauza circulatiei cerebrale slabe.Am 45 de ani si in momentul cand suflu nasul ochiul stang se duce in sus iar daca nu ma sprijin de ceva cad din cauza ametelii iar obiectele din jur se misca.Senzatia asta dureaza cateva zile apoi dispare.Medicul ORL-ist mi-a dat un shpray pentru desfundarea cailor sinuziale,dar ametela persista in continuare.Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Vertijul (ameteala) apare in afectiuni ORL (vertij meniere, otoscleroza, infectii ale urechii interne, herpes zoster auricular, colesteatom), afctiuni neurologice (boli cerebro-vasculare), in boli cardiovasculare (ateroscleroza carotidiana-obstructia sau infundarea arterelor carotide, insuficienta cardiaca, aritmiile, acestea produc scăderea fluxului de sânge spre creier), unele medicamente (antihipertensive,antidepresive, diuretice ca furosemid). Exista si cauze psihologice de vertij ce includ tulburari afective cum ar fi depresia, tulburari anxioase,de personalitate sau abuz de alcool.
Ar fi bine de efectuat si un consult cardiologic, eventual o ecografie doppler de artere carotide.