ameteli

Ametelile si vertijul

Postata de grota cu 13 ani in urma.

buna, am 24 de ani 185cm 81 kg, am si eu o problema de ceva timp ce ma deranjeaza si ma pune pe ginduri, dupa ce maninc am ameteli, vederea si auzul scade, am impresia ca sint beat,
lucrez gradinar (la aer liber-munti) , ma alimentez de 5-6 ori pe zi..cred ca trec de norma de 1.5grame de proteine pe kg, fac si sala de forta 3 ori pe saptamina cite 1 ora pe zi, maninc cu o ora inainte de antrenament masa bogata in carbohidranti si proteine si dupa antrenament am alta masa + imi fac shake din praf de proteine(protein powder)
cum pot scapa de stare aceasta neplacuta>
va multumesc

Raspunsuri (8)

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Consultati un medic neurolog pentru problema vertijului post-prandial si un nutritionist pentru a va recomanda o dieta adecvata consumului energetic. Sanatate!

mihai

acum 13 ani

buna,
tine o cuta de dezintoxicare[detoxifiere] preferabil cu sucuri de legume,cauta si vei gasi

Vivi

acum 13 ani

Nu sunt medic... dar, daca simptomele apar doar dupa masa eu tind sa cred ca poate fi vorba de o prb mica la bila... o bila lenesa sau ceva depuneri.. Incercati un ceai specific biliar si vedeti daca simptomele persista :)

roxi

acum 13 ani

Si mie mi se intampla sa am dureri de cap dupa masa....intr-adevar, am mers la plimbare cu bebelusa de la ora 9 la 12, ea a fost protejata de soare si am mers mult pe la umbra, dar eu nu am avut nimic pe cap, nu am mancat de dimineata nimic........sunt o mamica de 30ani si alaptez, am o bebelusa de 10 luni si jumatate.

cristina

acum 13 ani

ai putea sa ai probleme cu glicemia mai ales ca apar simptomele dupa ce mananci

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Pt. Roxi: Faceti o ecografie abdominala sa nu fie probleme cu coolecistul. Oricum, ac***a in vedere ca alaptati, astfel de stari nu sunt neobisnuite, dar aveti grija cu alimentatia - nu sariti peste mese! Sanatate!

georgeta

acum 13 ani

incearca sa-ti faci niste analize de sanga in special glicemia .Faptul ca ametelile ,starea de rau vine dupa ce mananci s-ar putea ca valoarea glicemiei sa creasca si de aceea ai toate simptomele astea

florentina

acum 13 ani

Ti-ai facut testul de GLICEMIE ?????
Este posibil.... un diabet !!
Eu patesc asa ceva ... si imediat imi fac testul si ..... constat ca dupa ce mananc imi creste GLICEMIA peste limita maxim normala... scade in timpul zilei.... dar uneori nu imi scade !
Si uite asa se instaleaza DIABETUL.
Daca testul este bun, repeta-l de cateva ori.... si oricum ADRESEAZA-TE MEDICULUI DE FAMILIE si el iti face recomandarile si trimiterile de specialitate si gasiti impreuna diagnosticul !
SUCCES.