Ameteli cand stau intinsa?

Ametelile si vertijul

Postata de sandrat cu 4 ani in urma.

M-am trezit cu durere cervicala si gatul intepenit, nu m-am vindecat complet si peste 2 saptamani m-am trezit dimineata si aveam ameteli mai ales cand imi aplecam capul catre umar sau imi lasam capul pe spate sau daca stateam pe partea dreapta. Nu am durere constanta dar ma deranjeaza muschiul si catre ceafa. Dupa o saptaman de masaj acasa si comprese calde m-am hotarat sa ma duc la masaj dar nu m-am putut pune pe spate sau pe burta pt ca simteam ca ametesc.
Sunt o fire anxioasa si m-am speriat de prima data cand am ametit. Am fost tensionata si stresata in ultima perioada. Ce investigatii trebuie facute? Sau e pe fomd nervos? Cand ma ridic sau ma aplec nu ametesc si nici nu am dureri de cap.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/vertijul-simptome-cauze-si-tratament_14822

Dr. Petre Muresan

acum 4 ani

In acest caz este posibil sa fie vorba de o spondiloza cervicala. Va recomand sa faceti un RMN de coloana cervicala și apoi cu rezultatul în față putem discuta despre tratament.

dr Petre Mureșan
medic primar Medicină generală-Medicină de familie ;
atestate in Acupunctură, Homeopatie si Ultrasonografie generală ;
studii aprofundate de Osteopatie , Medicină estetică homeopată ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamică ( DATG ) .