ameteala

Ametelile si vertijul

Postata de Ionela loredana cu 12 ani in urma.

am fost diagnosticata cu vertij in urma a doua episoade pe care o sa vi le relatez
1-am simtit brusc ca-mi este foarte cald ,am ametit si in cinci secunde mi-am pierdut cunostinta. Am fost ridicata de catre un membru al familiei cam in 1 minut si mi-am revenit transpirand foarte puternic. In ziua aceea am stat in pat din cauza ca ma simteam slabita,nu ametita.
2 Dupa 4 luni de zile am simtit din nou aceeasi caldura ,ameteala ,si lipsa aerului. efectiv ma sufocam. Nu mi-am pierdut cunostinta ,dar am vomat si am urinat pe mine. totul a durat cam 2 minute. Mentionez ca cel de-al doilea episod s-a intamplat stand pe scaun,fiind singura in camera.
Intrebarea mea este daca nu cumva am fost diagnosticata gresit cu vertij(dupa relatarea episodului catre medicul neurolog) si ar trebui sa mai fac si alte investigatii?????????
Mentionez ca mai am si alte probleme medicale survenite in aceeasi perioada:pareza SPIbilaterala,hernie de disc(L2-L3)coxartroza,osteoporoza,scolioza,un picior mai scurt cu aprox 2 cm,pe scurt toata coloana atinsa. Diagnosticul pentru pareze inca nu a fost gasit.
Va rog sa-mi raspundeti la intrebare! AM NUMAI 31 ANI!!!!!!!

Raspunsuri (2)

Dana

acum 12 ani

Un raspuns avizat de la o echipa de neurologi puteti gasi la Clinica Anadolu din Istanbul. Mai multe detalii puteti primi de la reprezentantii acestei clinici in Romania www.anadolumedicalcenter.ro
A doua opinie medicala este gratuita.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Sincopa descrie pierderea temporara a constientei si pierderea pozitiei verticale.
Cauzele posibile sunt: tulburari ale ritmului cardiac (necesita evaluare prin electrocardiograma), raspunsul vasovagal .
Sincopa vaso-vagala este intalnita frecvent la tineri si are ca factori precipitanti: anxietate, temeri intense, stress emotional sau durere, deshidratare, episoade de hipoglicemie, ortostatism (se ridica brusc din pozitia intins in pozitie in picioare), disfunctie vegetativa, tulburari psihiatrice.
Ar fi necesar evaluare neurologica