Ameteala

Ametelile si vertijul

Postata de tor cu 15 ani in urma.

Buna!
Sotul meu( 40 de ani) sufera de cativa ani de ameteli! Pur si simplu nu i se depisteaza cauza aparitiei lor.
Mai intai, i se infunda urechea( dr. sau stg.), dupa care apare senzatia de ameteala: se invarte totul cu el, ca si cum ar sta intr-un carusel!
Glandele endocrine ii sunt in regula, inima e sanatoasa, analizele de sange sunt f bune,iar ORL-istul nu a gasit nimic.
I s-a prescris Betahistina, gimnastica medicala, insa ametelile persista, si de la un timp, sunt tot mai dure.
Cine se confrunta cu asemenea simptomatologie, sau a scapat de ameteli in urma unui tratament, rog sa imi scrie. Multumesc!

Raspunsuri (6)

alexandra66102154

acum 15 ani

Dimineata ochii sint rosii (in special stangul -la cre am avut conjunctivita) si inflamati .
Dupa 1/2 - 1 h arata mai bine (insa nu cum ar trebui) dar daca ma uit la televizor sau lucrez la
calculator devin iar rosii si acuitatea vizuala scade,obosesc foarte repede.
Ce s-ar putea face?Am fost pe la 3 medici si rezultatele pozitive intarzie sa apara din pacate.
Nu mai stiu ce as putea sa fac ,poate are cineva o solutie ,o idee, astept orice parere

adriana24899153

acum 15 ani

buna!
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema de 20 de ani.Am fost la numerosi medici.La spitalul ORL Panduri mi s/a spus ca am SINDROM MENIERE. E o boala f grea. Iau mereu betaserc si tanacan. Dupa ce am surzit aproape, mai aud cu dreapta si doar cu un aparat auditiv, ametelile au cazut in intensitate.Le mai am si acum . O solutie ar fi, dupa cum zic medicii, sa se faca o interventie chirurgicala. Problema e ca dupa ea auzul se pierde definitiv.Cred ca domnul ar trebui sa se interneze la ORL Panduri si sa vada cauza adevarata a ametelilor. Un regim de munca si odihna echilibrat, fara ture de noapte, fara sare, alcool, tutun, cafea, multa odihna pot duce la evitarea crizelor. Boala e grea, dar se poate ameliora. Consultati imediat un orelist.
Multa rabdare si sanatate va doresc!

timaritza

acum 14 ani

incearca la clinica dnului dr,anghel ion,de la spitalul coltea.clinica se afla in piata alba iulia,bucuresti

Andra30

acum 14 ani

Pt ameteli ceai de codita soricelului. Sanatate!

tanase mihai

acum 13 ani

incercati un omega 3 de 1000 mg sau coenzima q10+. astept un mail la adresa [email protected]

Utilizator21582640881

acum 4 ani

Verificati, va rog, sa nu fie din cauza bilei. Am avut asemenea ameteli incat nu puteam ridica nici capul de pe perna. \\am luat niste drajeuri HEPATICUM-MEDICE din Germania si s-a rezolvat imediat.