Sunt insarcinata?

Ameteala

Postata de MembruMobileAppoana95451 cu 5 ani in urma.

Buna ziua! Mă numesc Oana, am 20 de ani și sunt îngrijorată! Am avut contact sexual neprotejat, eu și iubitul meu ne dorim un copil, iar de atunci am zilnic dureri de cap, amețeli și câteodată stare de vina, dar ciclul menstrual mi.a venit. Dar am simtome ca la o gravida. Daca nu sunt, durerile de cap și amețeli oare sunt din alta cauza? Ce sa fac? Va rog sa mă sfătuiți!

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! Sunt cateva variante:
1. sunteti insarcinata si a venit ciclu peste sarcina - mergeti la ginecolog
2. aveti alte probleme de sanatate - mergeti la un medic internist
3. dorinta de a avea un copil determina creierul sa induca simptome
Daca primele doua puncte sunt rezolvate, va recomand, pentru al treilea, sa faceti cateva sedinte de psihoterapie cognitiv-comportamentala!
Toate cele bune!