Batai neregulate ale inimii , stari de ameteala , dureri in piept

Ameteala Aritmie Oboseala

Postata de MembruMobileAppMihaiaugustinoprea cu 6 ani in urma.

Buna ziua am 20 de ani si de 2 luni am o problema mare cu palpitatiile , durerile in piept , starile de ameteala , amorteala. Totul a inceput cand eram in autobuz si brusc am simtit din senin un set de batai neregulate , destul de puternice ce le-am resimtit pana in cap . Am mers la spital , la urgente mi-au spus dupa 3 ekg ca e atac de panica si mi-au facut o perfuzie cu glucoza . Setul de analize de atunci a evidentiat o infectie pentru care am luat antibiotic si a trecut , o glicemie de 125 datorata faptului ca pana am intrat la urgente majore din cauza ca imi era rau am mancat ceva , o valoare putin sub normal a potasiului 3.4 si valoarea nimima era 3.5 . Timp de 2 saptamani starea mea de la acest incident a fost ingrozitoare , abia puteam sa ma ridic din pat fara sa simt ca o sa cad jos . Dar am luat un aport de vitamine si minerale o perioada si usor usor mi-am revenit incat sa pot merge la facultate , desigur in perioada aceasta am inceput sa iau xanax si inca mai iau sub indrumarea psihiatrului. Intre timp am mai suferit un episod de palpitatii si a durat destul de mult 30-60 de minute , aveam impresia ca mi se ia respiratia . Zilele urmatoare am mers la cardiolog si am facut un ekg , mi-a luat tensiunea si mi-a facut ascultatii la nivelul pieptului , mi-a zis ca nu am nimic grav si sa iau aspacardin de 2 ori pe zi . Dupa aceasta perioada am avut tranzitoriu batai neregulate , o bataie anormala la 4-5 zile . Acum 2-3 saptamani am inceput sa resimt dureri in piept , mai exact sub sanul stang, aveam o umflatura ce dadea dureri pulsatile . Aceasta umflatura a disparut , iar durerea nu , a aparut o alta zona dureroaza , in dreapta procesului xifoid alte ori durerea aceasta se resimte in dreptul tricepsului sau a jumatatii anterioare a muschiului deltoid de pe partea stanga sau aleatoriu la nivelul partii drepte a sternului . Odata cu aceste dureri , au aparut , sau mai bine spus , s-au intensificat fasciculatiile musculare , seara fiind foarte enervante , sarind de la un muschi la altul , indiferent de pozitionarea sa , de la mana la picior , de la picior la spate , de la spate in interiorul abdomenului si asa mai departe, resimt o stare de oboseala continua , de exemplu adorm la ora 10 seara si ma trezesc la 11-12 ziua cand sunt in vacanta sau in weekend. Mentionez ca nu mai fumez , am fumat 5 ani si ca nu am mai pus gura pe cafea de 2 luni . Vreau sa ma asigur ca nu este o problema de natura medicala si ca exclud toti factorii posibili cauzatori ale acestor simptome. Ce recomandari puteti sa imi dati?

Raspunsuri (2)

DR AGATHA VASAI

acum 6 ani

Puteti sa incercati un tratament homeopat sau acupunctura. Pentru asta ar trebui sa va adresati unui medic specialist. (Clinica QI)

MembruMobileApp1503352653

acum 6 ani

Buna,

Cred ca inainte de a apela la tratamente care sa-ti creeze si mai multe probleme ar fi bine sa te uiti cu atentie la simptomele lipsei de potasiu. Par sa fie toate simptomele clasice.

Toate bune!