Tinca Teodora Albert?

Alzheimer

Postata de Tinca Albert cu un an in urma.

Am fasciculatii in pulpele de la picioare si carcei foarte durerosi mai ,ales noapte! In istoricul familiar, Mama mea a decedat la 63 ,fratelele meu la 42 de ani si acum doi ani o sara toti cu diagnosticul de SLA! Sunt foarte preocupata sa nu o mostenesc genetic si eu pe Mama! Am fost la Neurochirurgul Leon Danaila si mi- arecomandat sa iau preventiv Actovegin! Dar din pacate sau intensificat fasciculatiile la picioare

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Bună ziua. Vă recomand să mergeți la neurolog, acesta va recomanda, în baza suspiciunilor dumneavoastră, efectuarea unui RMN cerebral. Răspunsul de ce, îl veți primit de la neurolog și nu de la neurochirurg. Să știți că faciculațiile nu înseamnă neapărat SLA, ci pot avea cauze multe și benigne. În acest sens, vă recomand analiza de dozare de vitamina D3, magmezemie și ionograma.
Toate cele bune!

Tinca Albert

acum un an

Va multumesc! Am vizitat de trei ori neurologul in tara si in Spania! Mi- au recomandat electromiografie si de mobent mi- au sous ca nu am nimic insa trebuie sa repet in fiecare sn aceasta analiza tinand cont de istoricul familiar! Dar de trei luni mi s- au intensificat fasciculatiile si am pus totul pe seama efectelor secundare dupa cele 3 vaccinuri! Cert este ca in anumite zone ale corpului( fesa dreapta,la gleznele ambelor picioare au aparut scobituri) topirea muschiului! Ceea ce imi genereaza neliniste! In general mananc sanatos ,fara alcohol ,fumat sau mancat carne sunt lactovegetariana! Locuiesc de 17 ani in Spania insa intotdeauna valoarea medicilor romani este net superioara si de aceea am apelat la un sfat medical romanesc!