ma pot pensiona cu alsheimer?

Alzheimer

Postata de vladimir cu un an in urma.

buna ziua de la un timp camde un an am inceput sa uit unele lucruri cum ar fi nume personale,parole importante,nr de telefon unde pun lucrurile sinu pot sa ma concentrez asupra unui subiect, etc vreau sa mentionez ca tata afost internat intr-un azil cu diagnosticul de alsheimer poate sase mosteneasca aceasta boala?

Raspunsuri (1)

Clinica Hope

acum 2 luni

Daca exista antecedente de boala Alzheimer in familie, acest lucru poate fi un factor de risc pentru dezvoltarea acestei afectiuni sau a alteia, insa nu este neaparat un semn ca vei dezvolta si tu boala Alzheimer.

Este important sa fii sincer cu medicul tau si sa discuti toate simptomele si preocuparile tale legate de functionarea cognitiva. Medicul iti poate recomanda teste suplimentare, inclusiv teste cognitive si imagistice, pentru a evalua starea ta cognitiva si pentru a exclude alte cauze posibile ale simptomelor tale.

In plus, mentinerea unui stil de viata sanatos, inclusiv o alimentatie echilibrata, exercitiile fizice regulate si activitati cognitive stimulative, precum cititul sau rezolvarea de puzzle-uri, poate ajuta la mentinerea sanatatii cognitive si la reducerea riscului de dezvoltare a problemelor cognitive.