Indemnizatie

Alzheimer

Postata de AncaDiana cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Matusa mea in varsta de 80 ani are boala Aizheimer de 6 ani, are certificat de handicap,acum fiind incadrata in gradul accentuat, cod boala:F01;F03,valabilitate permanent,nerevizuibil din data de 24.02.2015.Ac***a in vedere cele de mai sus, eu nepoata sunt persoana care o ingrijeste,dar fara indemnizatie eu fiind acum in somaj.Doresc sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de insotitor si ce acte trebuiesc depuse si unde(acum sau dupa terminarea somaju-lui)? Anca(2015).Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Puteti beneficia de indemnizatie de insotitor daca ingrijiti o persoana cu handicap accentuat. Aceasta indemnizatie nu este conditionata de venitul personal, chiar daca sunteti in somaj.

Mai multe informatii privind actele necesare ce alcatuiesc dosarul, puteti gasi fie pe site-ul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul in care locuiti, fie telefonic.

Dupa ce ati depus documentele, dureaza aproximativ 30 de zile pana cand se proceseaza cererea si incepeti sa primiti indemnizatia de insotitor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale, detalii puteti obtine de la autoritatile din domeniu.

Daca doriti sa solicitati opinia unui medic in legatura cu situatia specifica va recomandam un medic specialist potrivit pentru mama dvs.: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boala-Alzheimer-si-alte-boli-degenerative/sfaturi-pentru-ingrijirea-pacientilor-cu-boala-alzheimer_18894
https://sfatulmedicului.ro/Boala-Alzheimer-si-alte-boli-degenerative/boala-alzheimer-ingrijirea-pacientului_7401