Indemnizatie

Alzheimer

Postata de daniel2010 cu 13 ani in urma.

Tatal meu este diagnosticat cu boala Alzheimer. Daca mama nu mai merge la munca si sta acasa sa aiba grija de tata ..primeste ceva bani ..si cat?....si tatal meu pe langa pensie mai primeste ceva indemnizatie?
Un pic de ajutor va rog ?
mersi.....adresa mea de mail este [email protected]

Raspunsuri (4)

Mariana

acum 13 ani

Mama poate fi angajata ca ingrijitor/asistent personal.
Exista un salariu,nu stiu in functie de ce se calculeaza, cat e exact...dar se acorda, pe langa indemnizatia de handicap a persoanei bolnave. Medicamentele sunt (au fost cu siguranta) compensate, si e un mare ajutor acest lucru.
Daca mergeti la autoritatile aflati mai multe detalii. Institutiile specializate sunt in masura sa-ti dea mai multe informatii, eu asa cred, in functie de caz.

Va doresc multa sanatate si rabdare sa depasiti ceea ce va urma.

Mariana

acum 13 ani

Am uitat sa mentionez, si cred ca este importat, in ce stadiu al bolii se afla persoana.

marcel

acum 13 ani

nu sunt raspunsuri la intrebari cheie cum ar fi acte pentru ajutorul ingrijitorului drepturile lui drepturile bolnavului pasi care trebuie urmati

nicu

acum 13 ani

Trebuie sa intocmesti un dosar (fisa de iesire din spital in care este mentionat diagnostic , tratament, etc) care se depune la casa de asigurari de sanatate si cred ca la primarie , exista o comisie, care analizeaza dosarul , il vad si pe pacient (fara consult doar un control vizual in care se confrunta si cu actele de identitate si stabilesc un stadiu), cert este ca se pot obtine:
- un ajutor ptr persoana cu handicap
- ajutor ptr insotitor persoana cu handicap
In total aprox 750-850RON
Aceasta suma + pensia te apropii de suma necesara

Eu in acest caz am luat decizia de al interna la azil unde tatal meu a mai trait inca 1 an fiindca nu am vrut sa moara violent-accident de masina , batut , sau pierdut (in momentul in care l-am internat boala era deja in stadiu sever, deja incepuse sa plece de acasa si ziua si in timpul noptii)
La azil in Pitesti ne-a costat 1900RON/luna, inca un azil este in Chitila spre Mogosoaia -padure, unde il poi vizita la orice ora sau ii poti lua ptr 1sau mai multe zile acasa. Mancarea , igiena, cazarea sunt incluse in pret, mai pot aparea ceva cheltuieli daca vrei sa faca masaj
Sper ca va ajuta , inteleg foarte bine situatia fiindca am avut situatie similara cu tatal meu
Nicu