Hipersomnie?

Alzheimer

Postata de Utilizator21612817333 cu 3 ani in urma.

Buna seara!
Mama mea in varsta de 82 ani si-a facut la inceputul lunii August un examen CT la cap la pentru ca avea dureri puternice de cap si stare de somnolenta continua.
In urma examenului facut a reiesit ca prezinta semne de Alzheimer/Dementa.
La sfarsitul lunii August 2020 a intrat intr-o stare precomatoasa de 10 zile dupa care s-a trezit dezorientata ( nu stia unde este, nu mai avea cunostiinta despre persoanele care o inconjurau) revenindu-si ulterior dar nu in totalitate.Pe parcursul celor 10 zile a fost hranita cu solutie perfuzabila cu Aminoven.Urmatoarele 3 luni nu a mai avut episoade somnolente de lunga durata, se hranea normal dar a ramas imobilizata ac***a nevoie de ingrijire permanenta.
Intre timp am inceput si sedintele de fizioterapie care au durat pana la inceputul lunii Decembrie fiind nevoiti sa le intrerupem pentru ca avea dureri puternice de picioare si de atunci starea ei fizica s-a deteriorat, practic s-a anchilozat. De la sfarsitul lunii Decembrie au inceput sa reapara starile de somnolenta,uneori dormind cate 2 - 3 zile continuu si de la un episod la altul starea ei psihica si fizica se deterioreaza mai mult.Cum se poate explica acest somn de cateva zile? Ne confruntam foarte des cu refuzuri de a vorbi, de a manca, de a-si lua medicamentele. Momentan situatia s-a agravat foarte mult, a slabit extrem de mult de nu mai are putere nici sa stea asezata si deaceea sta numai culcata iar corpul s-a rigidizat incat nu-si mai poate intinde genunchii.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/hipersomnia-prea-mult-somn-strica_17045

Utilizator21612817333

acum 3 ani

Buna ziua,
Multumesct pentru raspuns care de fapt nu m-a ajutat cu absolut nimic.