Este dementa frontotemporala diagnosticul pe RMN?

Alzheimer

Postata de Elena cu 11 luni in urma.

Atrofia cerebrala moderată la nivel frontal și parietal bilateral cu câteva leziune hipoxic ischemice de până la 6 mm diametru in substanta albă periventriculara înseamnă dementa frontotemporala?
Este dementa frontotemporala?
Ce tratament se da pt acest diagnostic?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 11 luni

Bună ziua, nu înseamnă neapărat dementa, ci atrofie cerebrală. Important este să fie folosit acest creier la maxim – acesta este cel mai important aspect: cuvinte încrucișate, sudoku, exerciții de matematică, citit, plimbări în natură, alimentație sanatoasă cu includerea, în măsura în care se poate, a produselor apicole – lăptișor de matcă, propolis, căpăceală - acupunctură, neurofeedback etc

Elena

acum 11 luni

Mulțumesc mult. Va informez însă că sunt diagnosticata și cu tulburare afectivă bipolară I din anul 2021, deși am avut un singur episod maniacal și multe episoade de depresie recurenta și am citit că dementa frontotemporala incepe cu tulburări afective bipolare. Vă mențineți susținerea că nu am dementa frontotemporala? Mulțumesc anticipat!