Dupa anticoagulante au inceput sa delireze.de ce ?

Alzheimer

Postata de sercin cu 9 ani in urma.

Buna ziua,am nevoie de parerile dvs,ale medicilor nu ne-au convins.
Parintii mei sunt in varsta,mama 80 de ani,tata 87 de ani.De vreo doi ani mama a tot cazut ,a avut fracturi,a fost operata si la mana si la picior.In luna februarie,a fost operata la picior,i s-a pus tija,de atunci delireaza,nu ne cunoaste ,nu cere sa manance,mananca doar daca ai dai,nu merge in picioare ,cere doar afara la aer si mai foloseste cuviinte care nu apartin de vocabularul ei,atat.Tata era bine ,era lucid,acum a cazut si el ,la fel a fost operat si el,i s-a pus tija,iar acum si el a inceput sa delireze,sa vorbeasca din trecut,are vedenii...s.a.m.d
Medicii au dat vina pe varsta lor,dar au mai fost operati la varsata lor si nu trec prin ce trec ei.
Daca ne puteti lumina,va rog.Nu ne este usor cu doi bonavi imobilizati la pat.Am vrea sa stim,unde am gresit.
Va mutumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Studenta anul vi MG

acum 9 ani

Varsta nu justifica simptomele. E necesar un consult neurologic. E posibil sa fie vorba de un AVC sau de o boala degenerativa. Va trebui sa faceti un RMN/CT cerebral

anticoagulante

acum 9 ani

Absolut orice medicament chimic are efecte secundare sigure. In functie de imprejurari, de organism, etc. acestea pot fi majore. Toate medicamentele care afecteaza sangele sunt si mai periculoase. Insa nu gatiti nici un medic sa recunoasca ca vreo boala a fost produsa de medicamentele date mai ininte.
Ce anticoagulante au primit, in ce dzaje si cat timp?

sercin

acum 9 ani

Mamei i s-a administrat 0.4ml fraxiparine timp de 15 zile,iar tatalui 21 zile dupa externare 0.4ml

dr Pester

acum 9 ani

Nu anticoagulantele sunt problema in cazul parintilor dvoastra . Poate fi vorba , mai degraba , de un debut al unei boli degenerative , tip Altzheimer , de etiologie vasculara , aparut in urma unei interventii chirurgicale majore , cu anestezie generala . Va sfatuiesc sa le faceti toate investigatiile , si , mai ales sa apelati la un psihiatru sau neurolog , pentru a le face testele specifice in astfel de afectiuni , Consulturile la cardiologie si ortopedie sunt de asemenea binevenite . Batranii sunt deosebit de sensibili si necesita multa atentie si caldura din partea familiei !