Dementa

Alzheimer Dementa aterosclerotica cu caracteristici depresive Dementa Malnutritia
+1
Vezi toate grupurile

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Bunicul meu are 78 de ani si a fost diagnosticat cu dementa senil atrofie cerebrala. Sta la pat (acum la spital) si nu mai face absolut nimic. In afara de anumite momente in care e irascibil si tipa, consider ca e destul de lucid. Medicamentele nu par sa aiba vreun efect,nu il fac sa se ridice din pat. Ce sa fac?Medicul a zis ca in aceste cazuri moartea survine din cauza ca nu se mai hraneste si din cauza lipsei de miscare. Vreau sa fie bine si sa aiba iar energie si pofta de viata.

Raspunsuri (8)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Acum 2 ani o persoana apropiata , a suferit un accident care s-a soldat cu 3 fracturi ale coloanei vertebrale , in zona cervicala , zona toracala si lombara din fericire in nici una din fracturi nu a fost afectata maduva . A fost internata la sectia de chirurgie medulara la Spitalul Bagdasar Arseni timp de 10 zile , a stat imobilizata complet la pat 30 de zile iar apoi s-a refacut treptat purtand o proteza cervicala . Odata cu trecerea timpului am observat o schimbare de comportament , nu o mai intereseza nimic , o lipsa totala de activitata , neglijenta fata de propria persoana , confundarea datelor si multe lucruri nu grave deocamdata . va rog sa-mi spuneti daca acest accident a afectat-o psihic.

andrei178

acum 15 ani

Un accident, chiar daca nu a lasat urme majore, sigur poate afecta o persoana, poate sa-i schimbe perspectiva asupra vietii, cum se spune. Poate sa inceapa sa se bucure de fiecare clipa, stiind ca viata se poate schimba intr-un minut, sau din contra sa devina apatica. Se poate sa fi devenit apatica aceasta persoana de care spui, dar isi va reveni treptat, mai ales daca nu este in varsta. Daca neurologic nu s-a semnalat nimic, totul e pe fond psihic. Sau, cine stie, e doar obosela normala, stres. Sanatate!

andrei178

acum 15 ani

Din pacate, aceasta boala este necrutatoare si ajutorul vostru va fi sa-l ingrijiti fizic, nu exista remedii prea incurajatoare. Trebuie insa sa stii ca bunicul tau NU SUFERA mici mental, nici fizic, chiar daca se manifesta destul de socant. Asta nu trebuie sa uiti. Putere multa!

s2ckboy

acum 15 ani

Dora, iti multumesc foarte mult pentru incurajari. Eram foarte deprimata sa il vad pe bunicutul meu asa. Intre timp si-a mai revenit, dupa ce a iesit din spital. I-a facut foarte bine si prezenta asistentei care a facut gimnastica cu el. Acum este mai activ, desi medicamentele ii dau o stare de somnolenta. Multa sanatate tuturor!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna,

bunica mea are o varsta de 80 de ani.A suferit recent 2 comotii cerebrale (in decursul a 6 luni ).

Exista posibilitatea recidivarii bolii? I se poate inrautati starea de sanatate, tinand cont ca acum cateva zile nu mai putea vorbi coerent,iar acum totul este in regula?Cum as putea sa o ajut? ce tratament i-ar fi benefic, cat de putin? Care sunt simptomele pentru care ar trebui sa ma ingrijorez?

in speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc anticipat.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

DUPA MOARTEA TATALUI MEU,MAMA A INCEPUT SA UITE NU ISI MAI ADUCE AMINTE CE A DISCUTAT IN URMA CU 15MIN ESTE MEREU AGIATA,NERVOASA,PLINGE FOARTE MULT,DAR MA PREOCUPA FAPTUL CA UITA REPEDE.AS DORI SA AFLU,DACA ESTE UN USOR UNCEPUT E ACEASTA BOALA,VA MULTUMESC DIN SUFLET SI VA DORESC MARI SUCCESE IN ACTIVITATEA DV.VASILICA NEGRU

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Anul trecut mama mea a fost diagnosticata cu Alzheimer,e adevarat, are anumite trasaturi de caracter specifice acestor bolnavi,dar ea este si foarte sp***a are 42kg,si inaltime 160.Poate este vorba de o dementa insotita de malnutritie.Atunci mai este indicat tratamentul care i s-a dat pentru Alzheimer?va rog ajutati-ma sa inteleg acest lucru.Multumesc anticipat.

samira stangaciu

acum 8 ani

SI mama mea a fost diagnosticata cu dementa senila de trei luni de cind ia medicamente starea I Sa agravat atit psihic cit SI fizic.este SI f sp***a are 37 kg ar trebui Sa continue tratamentul?ar trebui schimbat?daca Il intrerupe I se VA face Mai rau?Coaxil ,tritico ,anxiar SI davia sint medicamentele PE care le ia.