Dementa

Alzheimer Dementa cu corpi lewy

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Bunica mea are 90 de ani. Probabil la varsta asta medicii se asteapta ca au scapat de un pacient in plsu. Povestea cu dementa a inceput extrem de brusc. De pe o zi pe alta bunica mea nu a mai vazut absolut nimic. A doua zi a inceput sa aibe halucinatii cu sobolani. Am chemat ambulanta pentru ca incepuse sa mearga prin casa si sa intre peste mine in camera ca o fantoma. Am mers la spitalul de psihiatrie unde medicul nici macar nu a vorbit cu noi si a dat asistentei reteta care nici macar nu a fost completa, prin urmare fiind nevoita sa o cumpara fara compensare. AM vazut ca pe reteta era trecut la diagnostic: dementa cu episoade confuzive si halucinatii. Am intrebat farmacista ce fel de medicamente sunt, si mi s-a spus ca sunt calmante. De atunci lucrurile s-au inrautatit pe zi ce trece. Nu vede in continuare, nu mai merge, vorbeste intr-un, inclusiv noaptea si se vaita de anumite dureri. In cazul in care va avea ceva criza nici nu stiu ce sa fac, sa chem salvarea? Am vazut cum merge, daca nu el dai bani nici nu se uita la tine. Te intreaba cati are si se uita la tine de parca ti-ar spune ca nu se ocupa de oameni pe moarte. Nu stiu ce sa fac in continuare. Daca poate cineva sa ma ajute va rog sa imi scrieti pe adresa [email protected].

Raspunsuri (1)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Bunica mea are 90 de ani. Probabil la varsta asta medicii se asteapta ca au scapat de un pacient in plsu. Povestea cu dementa a inceput extrem de brusc. De pe o zi pe alta bunica mea nu a mai vazut absolut nimic. A doua zi a inceput sa aibe halucinatii cu sobolani. Am chemat ambulanta pentru ca incepuse sa mearga prin casa si sa intre peste mine in camera ca o fantoma. Am mers la spitalul de psihiatrie unde medicul nici macar nu a vorbit cu noi si a dat asistentei reteta care nici macar nu a fost completa, prin urmare fiind nevoita sa o cumpara fara compensare. AM vazut ca pe reteta era trecut la diagnostic: dementa cu episoade confuzive si halucinatii. Am intrebat farmacista ce fel de medicamente sunt, si mi s-a spus ca sunt calmante. De atunci lucrurile s-au inrautatit pe zi ce trece. Nu vede in continuare, nu mai merge, vorbeste intr-un, inclusiv noaptea si se vaita de anumite dureri. In cazul in care va avea ceva criza nici nu stiu ce sa fac, sa chem salvarea? Am vazut cum merge, daca nu el dai bani nici nu se uita la tine. Te intreaba cati are si se uita la tine de parca ti-ar spune ca nu se ocupa de oameni pe moarte. Nu stiu ce sa fac in continuare. Daca poate cineva sa ma ajute va rog sa imi scrieti pe adresa [email protected].