Cum sa scapam de problemele de memorie

Alzheimer

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am inceput sa uit foarte repede si am un sentiment de frica tot timpul ma-i ales cind nu ma simt bine cind sint bolnav cind ceva nu-mi merge cum trebuie mi sa prescris FRONTIN da nu prea are efect ce ma sfatuiti.

Raspunsuri (9)

Corina141120485

acum 15 ani

Buna, am aceeasi problema si mi s-a spus ca lipsa de calciu este de vina.Succes

acum 15 ani

Buna Ioan,

Ai fost la medic pentru a determina cauza acestor probleme de memorare?
Cine ti-a prescris medicatia?
Cred ca problema ta este una pe plan psihic.
Te poti trata singur, fara a apela la mediamente gen Frontin/Xanax....
Cred ca suferi putin de Hipocondrie; autosugestia este cauza problemelor tale de sanatate, dar poate fi si solutia.

Nu uiti repede, ci pur si simplu crezi ca esti bolnav, si te autoconvingi ca ai o problema in acest sens.
Incearca sa te auto-educi: convinge-te ca nu ai o astfel de problema, antreneaza-ti memoria, incearca sa eviti stresul si oboseala.
Poti incerca si o cura de vitamine, dar in primul rand asigura-te ca ai un regim alimentar sanatos si ca te odihnesti suficient!

Anumite situatii pur si simplu iti creaza stari de panica;trebuie sa incerci sa le dapasesti fara a avea o gandire pesimista!
Cateva vizite la un medic psiholog ti-ar fi se mare ajutor pentru a-ti recastiga increderea in tine!

Medicatia nu e cea mai buna solutie; trebuie sa te ajuti singur!

Numai bine!

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
Stresul cronic poate fi daunator pentru sanatatea creierului si a performantelor amnezice. De asemenea, persoanele cu exces ponderal, expuse unui risc crescut de aparitie a bolilor de tipul diabetului si hipertensiunii, pot avea probleme cu memoria.

O alimentatie echilibrata, fara exces de grasimi, bogata in vitamina B12, lichide,lapte, branzeturi oua, peste poate ajuta sanatatea creierului.

acum 15 ani

buna si eu sunt la fel dar nu am luat nm dar daca tu crezi ca ti se intimpla mai des sa uiti cred ca este cazul sa te duci la medic sati prescrie alte pastile sanatate maxima.

Emilia7170783

acum 15 ani

Consum de vitamina B1 (tiamina)si la micul dejun cereale indulcite. Dati cautare pe acest site cu vitaminele diete nutritie si mai aflati altele

simona546

acum 15 ani

problema ta poate fii mai adanca,dar pentru a nu iti pierde memoria ai nevoie de GINKGO Plus(biloba)si RoyalJelly,ai fost la medic sa faci niste controale mai amanuntite,daca nu ai fost inca atunci dute

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori un sfat de la alti care au tot probleme cu memoria ce au facut nu este un tratament

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna,in anul 2005 am facut cadere de calciu(mi se zbate stomacul,se pune nodul in gat .tremur.nu am aer,panica).de atunci nu pot scapa de acest simptom.am luat si iau calciu ori de cate ori este nevoie,o stare p***a de tot.ce este de facut?multumesc

alina

acum 12 ani

buna.am avut aceeasi rpoblema cu memoria si stresul in timpul facultatii.invatam pt examene si nu retineam nimik si eram ff stresata din cauza asta.am incercat tot felu de solutii si medicamente dar fara prea mare succes.intr-o zi vb cu cea mai buna prietena despre problemele mele si ea mi-a recomandat sa incerc un "tratament" cu programe audio.am incercat si va spun sincer ca au avut ff mare succes.chiar ma simteam mult mai bine mai relaxata si problema cu memoria se imbunatatea.daca vreti sa incercati puteti sa intrti pe www.moreofyou.ro si acolo o sa gasiti programele.daca mai au situl.dar va spun sincer ca au dat rezultate.succes