boala Alzheimer

Alzheimer

Postata de bunica1944 cu 13 ani in urma.

varog sa-mi spuneti ,daca mama mea a avut boala Azheimer .dintre sase copi al mamei,unul a suferit de boala aceeasta, s-arputea sa mostenesc si eu .multumesc pentru raspuns

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Da, din cate stiu se poate mosteni, dar nu este obligatoriu. Greu de zis care sunt sansele.

Sanatate!

Csara

acum 13 ani

De aceasta boala sufera multi oameni, iar sansele ca ea sa se mosteneasca (s-a dovedit prin studii ca este genetica) sunt destul de ridicate. Nu poate fi prevenita, dar prin tratament, activitate intelectuala, consum de omega3 boala isi poate mari intervalul dintre stadii.

andra

acum 13 ani

Se poate ca dumneavoastra sa aveti in viitor aceasta boala. Cel mai bine este sa urmariti modificarile se sanatate, sa va pastrati calmul. Este adevarat ca aceasta boala poate fi ereditara. dar depinde. Spr sa avti noroc si Doamne fereste sa va confruntati cu ea. Dupa cum bine stiti aveasta boala nu poate fi depistata inainte. Ci doar dupa instalarea acestea. Va recpomand sa consumati vitamina E, dar nu in cantitati mari. Poate impiedica cu o anumita perioada aparitia bolii sau puteti face IRM-uri, CT-uri pentru a urmari evoutia placilor senile, care se gasesc in interiorul cortexului cerebral., Aceste placi senile, odata cu instalarea boli, se aglomereaza la capatul neuronilor, in special in butonii terminali si dentrite impiedicand transmiterea informatiei. De aici apar simptomele.. pierderea memoriei, incapacitatea de a efectua anumite lucruri. Multa sanatate!

andra

acum 13 ani

Doamne fereste sa nu va confruntati cu ea* ..imi cer scuze,...