amnezia

Alzheimer

Postata de Yoanna10 cu 9 ani in urma.

Imi poate sa imi dea si mie cineva un sfat va rog? ma cheama Ioana si am 18 ani. Acum 3 ani am fost la medic, am facut un RMN la cap si am descoperit ca am unchist. Acest RMN l-am facut datorita faptului ca incepusem sa am dureri de cap timp de cateva secunde( in acest fel am aflat de chist dar medicul mi-a spus ca nu am motiv sa ma ingrijorez) un an mai tarziu am descoperit ca am si sincope. Cu toate acestea de operat nu am de ce iar sincopele am inteles ca se rezolva de la sine. Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca de cateva ori cand am lesinat am cazut si m-am lovit exact in acelasi loc in care este chist-ul. Dupa ce ma trezeam din lesin ( cu toate ca ceilelalte personae ziceau ca ma comportam absolut normal, chiar si acum 2 zile lesinand) timp de 5-10 minute nu am fost in stare sa imi aduc aminte absolut nimic.Iar intrebarea mea este urmatoarea: POT AVEA ACESTE LOVITURI DREPT CONSECINTA AFECTAEA MEMORIEI DE SCURTA DURATA SAU PIERDEREA MEMORIEI SE DATOREAZA ALTEI CAUZE? Daca da/nu ce ar trebui sa fac?..

Raspunsuri (2)

Psih. Cristina Pricop

acum 9 ani

In primul rand, cred ca este nevoie de investigatii si informatii suplimentare. Unde este localizat chistul mai exact, si cat este de mare? Si v-ati facut si analize de sange, sau alte investigatii pentru a descoperi cauza acelor sincope? E posibil sa fie un focar epileptic pe undeva, dar pot fi foarte multe cauze, de aceea trebuie investigat mai mult.
In privinta memoriei, da, este posibil ca loviturile sa afecteze memoria, dar este putin probabil ca sa va loviti mereu in acelasi loc si suficient de tare.
Starile de lesin pot duce la o pierdere temporara a memoriei de scurta durata.
O alta boala de investigat este narcolepsia. Indicate ar fi un consult neurologic, psihiatric, endocrinologic...

Yoanna10

acum 9 ani

La rezultat arata in felul urmator.
In substanta alba fronto-temporata subcorticala dreapta se pune in evidenta o leziune nodulara in hipersemnal FILAIR, usor hipersemnal T2, discret semnal T1, masurand aprox. 4 mm diametru. Leziunea este bine bine delimitata, are un contur usor boselat si nu asociaza restrictie de difuzie a apei.