Amnezia

Alzheimer

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am o mare teama.
nu am avut niodata o memorie buna, insa acum retin din ce in ce mai greu.
am 39 de ani si sunt speria de aceasta situatie.
cel mai greu imi este cand incerc sa-mi amintesc informatii simple si cu cat fac mai mare efort cu atat nu reusesc.
sau nu reusesc sa ma concentrez suficient.

Raspunsuri (5)

carmen658

acum 15 ani

Buna Cosi,
Pierderea memoriei, sau amnezia, se refera la imposibilitatea de reamintire a evenimentelor din trecut sau a informatiilor inmagazinate. In functie de cauza sa, amnezia se poate instala subit sau treptat, iar pierderea memoriei poate fi temporara sau permanenta. In plus, pierderea memoriei poate privi evenimentele recente sau cele din trecutul indepartat, sau poate fi o combinatie de ambele tipuri. Desi procesul de imbatranire duce in mod normal la dificultatea de a invata si de a retine informatii noi, ea nu este responsabila si de pierderile insemnate de memorie decat daca este insotita de o boala.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am si eu o intrebare in legatura cu amnezia. As vrea sa aflu daca anticonceptionalele pot provoa amnezie.Va multumesc.Astept un raspuns va rog.

vlad26

acum 15 ani

Cosi, nu cred ca ai amnezie, cred pur si simplu ca treci printr-o perioada mai stresanta. Memoria este ca o palnie: incearca sa trieze treptat lucrurile neimportante, cele mici, si sa le pastreze pe cele mai mari, impoortante. Incearca sa iei niste lecitina sau sa iti exersezi capacitatile intelectuale tot timpul (matematic sau invatand o limba straina, etc.). Daca problema de concentrare devine serioasa, mergi la medic, exista alternative diverse pentru a o rezolva. Pe de alta parte, priveste partea buna a lucrurilor: o data cu lucrurile bune se uita si cele rele.

vlad26

acum 15 ani

Din cunostintele mele, nu, anticonceptionalele nu pot provoca amenzie.

gabriela

acum 14 ani

am 45 de ani , de cativa ani intampin si eu probleme serioase de memorie.Formulez foarte greu o fraza mai mare de 5-6 cuvine atunci cand vorbesc .Fac precizarea ,am ramas fara serviciu de sase luni , nu am nici un venit , traiesc din mila prietenilor , nu imi permit un consult la doctor cu atat mai putin medicamente.Ce solutie exista pentru mine ? cum pot asa-mi imbunatatesc memoria si puterea de concentrare?de ex. daca cineva vorbeste mai repede cel putin pentru mine ...roaman devine o limba staina , pur si simpklu nu inteleg cuvintele.Mi-ar place sa existe cineva care sa poata sa imi dea sfaturi pentru a-m iimbunatati puterea de concentrare si memoria.Va multumesc!