Ajutor..

Alzheimer

Postata de Terryz cu 12 ani in urma.

Buna ziua. As avea nevoie de ajutor.. Este vorba de prietena mea, in varsta de 19 ani care suspecteaza ca ar putea devenii victima acestei boli, Alzheimer.. profilul la care este (in liceu) si ramura care doreste a o urma, mai departe, la facultate, ii ofera motivele necesare, si de asemenea, informatiile, pentru a-si putea face aceste griji banuiesc.. totul a inceput in urma cu aproximativ 2-3 ani spune ea, perioada in care totul i se parea mai usor de retinut s.a.m.d. ca acum (dupa cativa ani in care media ei scolara sau situatia nu i-a decazut deloc, fiind in continuare o premianta, cu medii peste 9,50) sa simta o.. problema la nivelul "memorarii", oficial crezand ca e de la somn.. insa, nu pare a fi asta, nu sunt semne grave.. are insa momente cand uita lucruri petrecute recent si cum spuneam.. o oarecare dificultate in a memora materialele pentru Admitere (spre exemplu), chestia care a inceput sa apara incet incet doar in ultimii 2 respectiv 3 ani, cum spuneam.. din ce ma informasem si eu pe internet, citez "Conform studiilor, celulele incep sa moara cu 10-20 de ani inainte ca simptomele afectiunii sa devina evidente, iar aceasta tehnica le-ar putea permite persoanelor de varsta mijlocie sa se testeze. "Daca tratamentul este administrat din faze incipiente, se poate opri evolutia bolii," Din pacate insa, aceiasi sursa sustinea ca doar 10% din pacienti sunt depistati si tratati.. As dorii tare mult sa stiu daca are motive clare sa-si faca griji (in familie nu au mai existat "antecedente" de acest fel, daca ajuta in vreun fel), si de altfel daca exista niste adrese a unor centre care se ocupa cu asa ceva, in Bucuresti? Multumesc mult pentru timpul acordat!

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Pe data de 31 martie voi deschide impreuna cu alte colege un centru axat in special pe diagnosticare si recuperare in boli neurologice. Daca prietena dvs este de acord putem sa ii facem o evaluare cognitiva si in functie de rezultate vom sti spre ce sa o indreptam.

Ma puteti contacta la telefon sau prin e-mail.