de ce îmi cad sprincenele si cum pot stopa ?

Alopecie androgenetica

Postata de Utilizator11706238605 cu 3 luni in urma.

am făcut procedura de laminare ultima procedura la o luna distanță de cealaltă, si acum îmi incep a cadea fire , ce pot face?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Cadererea sprincenelor poate fi cauzata de o multime de factori precum stresul, dieta, alergii, probleme hormonale sau proceduri cosmetice, precum laminarea sprancenelor. Daca observati ca sprancenele va cad in numar mai mare decat normal dupa laminare, e posibil ca sprancenele dumneavoastra sa nu tolereze foarte bine aceasta procedura sau produsele care au fost folosite.

Pentru a stopa caderea sprancenelor, iata cateva sugestii:
Evitati procedurile cosmetice agresive, precum laminarea, cel putin pentru o vreme.
Asigurati-va ca aveti o dieta echilibrata, bogata in vitamina A, vitamina D, vitamina E si Omega 3 care contribuie la sanatatea sprancenelor.
Aveti grija la demachiere. Folositi un demachiant bland, special pentru zona ochilor.

Insa, daca aceste masuri nu functioneaza, ar fi bine sa consulti un medic. Problemele cu tiroida sau alte dezechilibre hormonale pot cauza caderea sprancenelor, prin urmare s-ar putea sa fie nevoie de investigatii mai amanuntite.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
/sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ce-se-poate-ascunde-in-spatele-caderii-sprancenelori_17802