Ce tratament recomandati pentru alopecia areata?

Alopecie androgenetica Caderea parului

Postata de camm cu 6 ani in urma.

Buna ziua. Am 47 de ani si acum cateva luni, am observat pe scalpul capului o portiune fara par, de dimensiunea unei monede de 50 bani, drept ptr care m-am adresat unui medic dermatolog si am fost diagnosticata cu alopecia areata(pelada). Tratamentul pe care l-am urmat, respectiv regaine spuma si revisan(par si unghii) 1 cps/zi nu a dat rezultate, dupa 3 luni. Cauzele acestei boli sunt inca necunoscute pentru mine, desi mi-am facut investigatii medicale endocrine si analize medicale , inclusiv IgG care au iesit in parametri normali. Ingrijorarea mea creste pe zi ce trece deoarece zona afectata s-a mai marit un pic, intre timp.Va rog ajutati-ma cu un sfat si cu un alt tratament daca se poate. Multumesc.

Raspunsuri (2)

Utilizator11526319413

acum 5 ani

Protopic 0.1% folosesc pentru a ajuta creștea parului. Are efect pentru mine și aceasta diagnostic cică nu are tratament și nu e practic o boală, deci, nu are tratament. Poți fi perfect sănătosm bine, acum asta am aflat eu. Sper sa te descurci in continuare. ✌️

Utilizator11603486744

acum 3 ani

Buna ziua, cu ce ari rezolvat problema?