Feritină crescută din cauza suplimentelor sau indică o altă problemă??

Alimentatia in timpul alaptarii

Postata de Cristina cu 5 luni in urma.

În sarcină luăm supliment de fier din cauză că era feritina 15 la ale mele 60 kg. Peste 2 luni de administrare am ajuns la feritina 102 și am oprit administrarea fierului, am continuat să iau doar Elevit 3. Acuma alăptez și am dat iarăși analiza la feritină peste 2 luni să văd dacă a scăzut dar spre surprinderea mea a crescut la 189.
Hemoglobina e 13,2
VSH 15
Și din hemoleucogramă doar indicile de distribuție a eritrocitelor e mic, fiind 35, în rest toți parametrii sunt în limite.
Deci, întrebarea mea este: a putut crește feritina atât de mult în două luni doar de la administrarea Elevit-ului și a alimentelor sau totuși e altă problemă și ar trebui să mai dau careva analize?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Este important sa discutati aceste rezultate cu un medic specialist, deoarece acesta va putea interpreta corect analizele si va putea oferi un raspuns mai precis in functie de istoricul dumneavoastra si simptomele pe care le aveti.

Cu toate acestea, suplimentele de fier, cum ar fi cele din suplimentele prenatale ca Elevit, pot creste nivelurile de feritina in sange. Este posibil ca nivelurile crescute sa fie rezultatul administrarii suplimentului de fier si a alimentelor bogate in fier.

Cu toate acestea, exista si alte motive posibile pentru cresterea feritinei, cum ar fi inflamatia, infectiile sau alte afectiuni medicale. Prin urmare, medicul ar putea decide sa va testeze pentru alte probleme si efectul suplimentelor de fier asupra nivelului de feritina.

Va recomandam sa va programati la un medic internist: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/importanta-fierului-in-dieta_1518