Ce pot să fac daca laptele matern nu îi ajunge fiicei mele de 3 luni jumatate?

Alimentatia in timpul alaptarii

Postata de Utilizator11700994079 cu 5 luni in urma.

Nu are probleme de sănătate

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa cautati sfatul unui pediatru sau specialist in alaptare pentru a evalua situatia si a va oferi recomandari specifice in ceea ce priveste suplimentarea copilului dvs. In functie de circumstante, acestea pot include:

1. Incercati sa mariti productia de lapte matern prin pomparea regulata a sanilor. Pomparea ajuta la stimularea productiei de lapte si poate duce la cresterea cantitatii de lapte matern.

2. Asigurati-va ca va hraniti bebelusul des si la cerere, acest lucru poate stimula productia de lapte matern.

3. Verificati si ajustati pozitia de alaptare pentru a va asigura ca bebelusul prinde sanul eficient si primeste cantitatea adecvata de lapte.

4. Daca vi se recomanda si acceptati, puteti incerca sa suplimentati cu lapte praf special formulat pentru sugarii sub recomandarea medicului.

5. Verificati numarul de scutece pe care il uda fiica dumneavoastra pentru a evita deshidratarea

Va recomandam sa va programati la un medic pediatru: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cele-mai-bune-alimente-care-stimuleaza-lactatia_17537
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/despre-alaptare-si-beneficiile-ei_19044