zona zoster

Alergii

Postata de sorinna-marianna cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Cam de o saptamana am sesizat o mancarime in zona se subsuara de la mana stanga spre spate.....si la baie am observat 4 cosulete rosii pline cu apa........ si ma scarpinasem fara sa stiu ce e acolo.
Azi am fost la dr de familie,si cand am aratat mi-a zis ca e zona zoster.Eu nu stiu nimic despre aceasta boala,am auzit de ea,si m-am speriat putin.E grav? Cu ce as putea sa tratez ca sa scap de ea? E posibil sa se extinda si sa se agraveze mai mult? Sau din ce motive a aparut acesta boala? Stie cineva sa-mi dea un raspuns? Va multumesc.

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 11 ani

Virusul varicelei ,dupa ce a trecut boala, ramane in corp ,inactiv, in radacinile nervoase. In timpul vietii se poate reactiva ,la unele persoane cu o imunitate slabita din diferite cauze , astfel provoacand zona zoster. Acum, nu se va extinde decat pe traiectul acelui nerv ,dar, in viitor , se mai poate reactiva daca organismul nu va avea o imunitate buna. Cat despre tratament,este cel prescris de catre medic. Boala este contagioasa pentru persoanele care nu au facut varicela.

sorinna-marianna

acum 11 ani

Multumesc mult........multa sanatate....

Gabriel

acum 11 ani

Corect, VZV ramane cantonat in ganglioni si radacinile nervoase si determina zona zoster in situatii de imunitate scazuta (efort intens, stress, oboseala accentuata, boli cronice, infectii etc).
Problema cea mai importanta este zona in care este localizata zona zoster (daca apare la nivelul fetei, preponderent la nivelul ochiului poate determina afectiuni oculare foarte serioase). O alta problema este nevralgia postherpetica - durerea pe traiectul nervului afectat de zoster, si care poate fi extrem de suparatoare.
Cel mai corect este sa merge-ti la un medic infectionist care va administra tratamentul adecvat situatiei dvs. si care va va indruma in continuare.

sorinna-marianna

acum 11 ani

Multumesc.....multa sanatate

Chim. dr. Fodor Alpar

acum 11 ani

Intr-adevar sunt sanse de regenerare-intarire a sistemului imunitar, chiar si monitorizarea acestuia prin masurarea nivelului antioxidant al organismului si tratamentul cu produse naturale adecvate. Date de contact: www.antioxidanti.com

laura

acum 11 ani

Buna Sorina,
Sotul meu a avut asa ceva, anul trecut in vara. Am invatat multe si despre aceasta boala, timp de o luna de zile a fost f dureros pentru sot.
Daca vrei, putem vorbi mai mult prin e-mail.

sorinna-marianna

acum 11 ani

Multumesc......id-ul meu este [email protected]
In general ,seara dupa ora 20 intru pe net.Peste zi nu pot decat Duminica sau daca e o zi de sarbatoare.........multumesc,si m-as bucura sa putem discuta.