varice

Alergii

Postata de bv28gab cu 12 ani in urma.

buna ziua,,,rugaminte,,,
am varice la un picior si de putin timp au inceput sa ma jeneze (o usoara durere),,va rog sa imi spuneti daca trebuie sa ma operez??si cum este mai bine cu laser sau operatie,,,,cat dureaza recuperarea??
multumesc anticipat

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din pacate raspunsul la intrebarea dumneavoastra nu poate fi dat prin internet. in functie de simptomele pe care le aveti, poate fi vorba despre o tromboflebita, care se trataeaza conservator, cu medicamente, si la fel si varicele pe care le aveti, pot fi tratate medicamentos si eventual ciorapi elastici, etc. daca totusi doriti sa va operati de varice, deoarece au devenit foarte inestetice, acest lucru se poate face si la cerere, nu doar datorita complicatiilor care ar impune acest lucru.
pentru inceput ar trebui sa va prezentati la medicul de familie pentru un consult, doar in urma acestuia se poate spune daca intradevar durerea provine de la varice, si ce tratament ar fi recomandat.

va urez o zi buna

bv28gab

acum 12 ani

va multumesc frumos
o sa urmez sfatul dvs...
o zi buna

laura

acum 12 ani

Mergi direct la un chirurg vascular,pt o consultatie,eventual sa faci o ecografie Doppler venos,..iar in urma rezultatului,si a interpretarii corecte,veti decide ce este de facut mai departe..varicele o data formate,nu mai dau inapoi,iar metoda chirurgicala,este cea mai eficienta in a trata aceasta boala,ciorapii compresivi,stagneaza boala,nu o trateaza..

bv28gab

acum 12 ani

va multumesc frumos

Rafael3

acum 11 ani

In functie de tipul varicelor dumneavoastra trebuie luata o decizie cu privire la metoda de tratament, deoarece ambele metode au indicatii si contraindicatii.
Decizia finala poate fi luata dupa examenul fizic si ecografiea Duplex venoasa, de comun acord cu dumneavoastra.
Cu stima,
Dr. Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel.0740.195.363

iulia gadea

acum 10 ani

foloseste sindolor nu e nevoie sa te operezi ajuta la umeri,picior,spate,cot si calcaie.