Urticarie??

Alergii Urticarie alergica

Postata de Deimara cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am si eu un necaz cu o urticarie de care nu mai scap de mai mult de o jumatate de an. Am fost la dermatolog si am fost diagnosticata cu urticarie figurata diseminata. Am urmat prima oara un tratament cu Medrol 16mg 5 zile si Aerius 7 zile. Al doilea tratament a fost cu Xyzal 10 zile. Cel de-al treilea tratament a fost de 30 de zile cu Xyzal, Alprazolam si Ranititdina. Nu am scapat nici acum. Sunt terminata. Am observat in ultimele luni ca petele si mancarimile imi apar la efort fizic, oboseala generala sau actiune asupra pielii. De exemplu, daca m-am epilat pe picioare, in cateva ore toata pielea mi s-a acoperitcu pete care s-au unit. Daca am purtat o incaltaminte care m-a apasat pe picior, acolo mi-au aparut. Daca am facut un efort fizic cu mana dreapta, mi s-a localizat pe muschiul care a fost cel mai solicitat si mi-a iesit o pata mare rosie si dureroasa. Atat de dureroasa incat nu-mi puteam indrepta mana la cot. Dimineata nu mai am nimic. Mi-au aparut si de la simplul efort de a inota. Problema e ca sunt dureroase, si ele unde apar dar am dureri in tot corpul, indeosebi in zona articulatiilor. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc.

Raspunsuri (8)

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Ai incercat sa schimbi medicul? Mergi la un dermatolog bun, cu siguranta ca trebuie sa existe un tratament potrivit si pentru tine...

elena

acum 13 ani

Probabil ai imunitatea scazuta. Ti-ar trebui un tratament pentru imunitate, vitamine, suplimente alimentare,..Pentru tratarea alergiei ai putea face un tratament homeopat, la un homeopat bun. Sanatate!!

IonVasile

acum 13 ani

Cred ca ar trebuis sa iti faci totusi si un test pentru alergii. Posibil sa fii alergica la ceva si sa nu stii...

Deimara

acum 13 ani

Multumesc pentru raspunsuri. Dermatologul la care am fost este bun, se spune ca cel mai bun din Tg. Mures. O sa incerc la un alergolog, cu siguranta.

Maria

acum 13 ani

Buna ziua
Ati folosit produse naturiste? Daca nu, scrieti-mi pe e-mail [email protected]. Va pot ajuta. Daca imi lasati un nr. de telefon va contactez eu..
Va doresc multa sanatate.

diana

acum 13 ani

Buna,
Si eu inca mai fac urticarie (desi medicii i-au spus mamei ca este o boala a copilariei si dupa varsta de 7 ani nu mai apare). Pe mine ma ajuta Claritin ( sau orice altceva cu substanta activa loratidina 10 mg.). Parerea mea este sa consulti si alti medici, mie mi-a recomandat acest medicament un medic veterinar dupa ce dormeam pe mine pt. luam romergan prescris de un medic de oameni. Si mai cred ca e bine sa te axezi pe medicamentele naturiste si homeopate pt. ca in mare parte medicamentele antinflamatoare scad imunitatea organismului si in cazul acesta tocmai aici este buba. Iti doresc mult succes si sanatate!

ionut ilies

acum 10 ani

ati auzit dumneavoastra despre apa cu aur si argint coloidal?

oare stim noi cu ce apa hranim celulele?

Mihaela

acum 7 ani

Buna ziua.Regim alimentar doar cu orez,cartofi,dovlecei,fara sare.Fructe doar mere,pere,pepene.Ceai consumat fara nimic.E greu dar se vad rezultatele.Dimineata si seara miscare ,apa plata 3l.