Tusea alergica?

Alergii

Postata de Aurelia cu un an in urma.

Bună ziua
Am o fetita de 12 ani ,de puțin timp a dezvoltat o conjunctivita alergica sezoniera cu durere foarte mare și arsuri la nivelul ochilor ,strănut,nas înfundat și o tuse seaca dar foarte puternica.
În 4 zile avem programare pt un test de alergologie î,în aceasta perioada nu se prea pot lua medicamente pt alergie pt a nu influenta rezultatul testului.Daca continua sa tot tușească asa nu știu pana luni saracuta cum a fi de bine
Oare nu exista cv remediu împotriva tușei asteia care sa poată fi luat sa o mai liniștească un pic și care sa nu influențeze nici rezultatul testului de alergologie pe care trebuie sa l facem luni?
Multumesc!

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Exista anumite masuri pe care le puteti lua pentru a reduce simptomele si pentru a ajuta la ameliorarea disconfortului fetitei dumneavoastra, cum ar fi:
- Umidificarea aerului din camera sa
- Consumul de lichide calde, cum ar fi ceaiurile sau supa de pui, care pot ajuta la ameliorarea simptomelor de tuse
- Folosirea de picaturi nazale saline, care pot ajuta la desfundarea nasului si la reducerea inflamatiei mucoasei nazale
- Evitarea expunerii la fumul de tigara sau la alte substante iritante

Este important sa mentionati aceste simptome medicului inainte de testul de alergologie, pentru a-i permite sa ia in considerare acestea in evaluarea si tratamentul copilului.

Daca doriti si opinia altui medic alergolog, va recomandam sa va programati la un medic din lista: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Mai multe sfaturi utile pe aceasta tema, gasiti in articolele:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-copiilor-nostri-cauze-simptome-tratament-si-profilaxie_843
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/tusea_7787
sfatulmedicului.ro/Alergiile/rinita-alergica-inflamatia-alergica-a-mucoasei-nazale_832
sfatulmedicului.ro/Alergiile/rinosinuzita-alergica_11555