tuse seaca

Alergii

Postata de iordacheady cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Sotul meu in varsta de 34 ani are o tuse seaca de vreo 2 luni. Tuseste doar ziua, in momentul cand intra in casa mai tuseste vreo jumatate de ora dupa care se calmeaza. Mentionez ca noaptea nu tuseste deloc. Alte simptome nu are, nu/l doare in gat, nu febra, doar tuse seaca. Pateste asa de 3 ani, anii trecuti tusea a inceput prin noiembrie si a scapat de ea prin aprilie. Care ar fi diagnosticul? I/am dat aerius vreo 7 zile si/i trecuse. La doua zile a inceut iar, acum ii dau aerius cu eurespal pastile. Ce sfaturi imi dati?

Raspunsuri (9)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Tusea seaca poate apare in : deviatie de sept, ca o reactie alergica la fan,la polen,la produsele cosmetice(parfumuri, deodorante), la frig,la vant,la puf (ar trebui sa va adresati unui medic alergolog, pentru teste alergologice), iritatie produsa de acid intr-un reflux gastroesofagian (ar fi de adresat unui medic gastroenterolog ce poate indica o endoscopie digestiva superioara )

Lucian

acum 11 ani

Am exact aceeasi problema. De cand ma trezesc incep sa tusesc si o tin asa toata ziua. Noaptea nu tusesc deloc. Am observat ca si ziua, daca ma intind nu mai tusesc. Ai gasit cauza, eventual soultia, pt problema sotului?

petrica

acum 10 ani

aceiasi problema si eu de cand ma trezesc si pana ma intind in pat mentionez ca am leucocitele mici 3000

petrica

acum 10 ani

aceiasi problema si eu de cand ma trezesc si pana ma intind in pat mentionez ca am leucocitele mici 3000

Utilizator11530716923

acum un an

Ai gasit raspuns? Am aceeasi problema

elena teodoru

acum 8 ani

Aceeași problemă o am si eu, , tușesc până fac pe mine. Am ajuns să port tampoane, sunt intr-o situație destul de jenantă atunci când trebuie să ies din casă. Iau sirop pentru tuse seacă de trei zile dar, nicio ameliorare. Ce ma sfătuiți? Nu sunt in țară până în septembrie si aici nu am asigurare medicală.

Adda

acum un an

Buna ziua,

Vreuna din persoanele cu probleme ati rezolvat-o cumva?

Corina Gabriela

acum un an

Și eu am aceeași problema de 4 ani, am fost și am făcut raza la plămâni și nu am nimic. Tușesc doar ziua, nu și noaptea, dacă mă întind în pat mă lasă, iar dimineața când mă trezesc nu tușesc deloc cam o ora după tușesc toată ziua

Add

acum 5 luni

Aveti tuse seaca sau productiva? Ati facut ci CT sau endoscopie? Mai aveti si alte simptome?