tramuratul

Alergii

Postata de hopeless cu 12 ani in urma.

buna.. am 17 ani, si am bronsita. am primit tratament de la medicul de familie eurespal, fromilid si reuprofen.. dupa ce le beau imi este greata, iar pe tot parcursul zile imi tremura mainile. ar trebui sa fiu ingrijorata?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Fromilidul este un antibiotic cu gust foarte amar care poate da astfel de reacţii adverse, dar dacă sunt prezente secreţii purulente (din gât, nas) sau febră înaltă (peste 38 grade) administrarea lui este justificată. Dacă nu sunt prezente secreţii sau febră înaltă, se poate renunţa la administrarea lui.

Ira

acum 12 ani

Salut, am si eu o problema. In urma cu o luna sora mea(16 ani) a facut un tratament cu antibiotice, cefazolina. Dupa incetarea tratamentului au inceput sa-i tremure miinile, la inceput foarte evident, dupa care s-a incetinit. Medicul de familie i-a prescris un tratament cu Magne B6, si un sirop pentru incetarea tremuriciului si calmare, Novo-Pasit, insa a facut o alergie, manifestata prin mincarimi intense mai accentuata la inkeieturile miinilor, burta si oki.
Spuneti-mi va rog care sint motivele acestor neplaceri, si cum se poate de revenit la normal. Va multumesc anticipat!

Medic Epuran

acum 12 ani

Cauza acestor simptome (pruritul încheieturilor) este intoleranţa la medicamente. Reacţiile adverse apărute sunt în general reversibile prin oprirea tratamentului (în general trec spontan). Dacă însă persistă sau devin severe trebuie tratate (de exemplu pentru alergii, un efect benefic ar putea avea Claritine, Loratadina, Desloratadina)