ten sensibil

Alergii

Postata de loredanascila cu 14 ani in urma.

Am folosit in cursul zilei de ieri o masca de fata exfolinta, aceasta se afla in termenul de valabilitate, am respectat instructiunile de folosire, si astazi m-am trezit umflata la fata, rosie, si am o senzatie ca si cand toata fata mea ar fi in flacari...tenul meu este uscat, oare a devenit sensibil, este posibil sa se schimbe in functie de anotimp? Ce pot face daca mai patesc lucrul acesta?

Raspunsuri (5)

Victor Richard

acum 14 ani

Recomandabil ar fi sa utilizezi produsul (crema, masca de fata, etc) pe o portiune mica la incheietura mainii, pe partea interioara, inainte sa-l aplici pe ten. Posibil sa dezvolti alergii la produse la care nu erai alergica. Este bine, indiferent de situatie sa ai in casa un antialergic de genul aerius sau claritine pentru cazuri de urgenta. Stiu ca poti utiliza, in astfel de situatii, clatiri ale tenului cu apa si sapun din abundenta, iar apoi clatiri cu apa in care ai pus cativa stropi de lamaie sau otet pentru a elimina bine produsul din piele.

ionica

acum 14 ani

Cred ca tenul tau este sensibil pentru aceasta masca pe care o folosesti. Nu o mai folosi o perioada.

dana

acum 13 ani

mi-au aparut niste pete rosii pe miini ce ar fi de facut in caz asta?

dana

acum 13 ani

este alergie?

nicoleta

acum 8 ani

Eu te sfatuiesc sa iti alegi cu grija produsele pe care le folosesti, iti zic din experienta ca am avut si eu ceva de genul, dar mult mai grav
Am fost pe la medic si mi-a recomandat sa folosesc pentru ten cateva produse naturale - organice pentru ten sensibil de la Aubrey Organics.
De cand folosesc aceste produse, niciodata, dar niciodata tenul meu a mai fost vreodata iritat. Il recomand.