sulfasalazina

Alergii

Postata de andreeaxz cu 10 ani in urma.

As dori sa stiu dc reactiile adverse produse de sulfasalzina e posibil sa nu mai apara peste un timp?Mi a povestit o persoana ca la 3 ani a reluat tratamentul cu sulfasalazina si nu a mai prezentat aceleasi reactii adverse, adik a tolerat acest medicament la interval de 3 ani.Este posibil ca in timp sa se modifice reactia organismului la anumite medicamente si sa nu mai apara reactii adverse la un medicament la care initial au fost reactii adverse?

Raspunsuri (3)

Nelu

acum 10 ani

Nu stiu sa raspund la intrebarea ta, imi pae rau. Dar pentru artrita reumatoida mi s-a parut mai putin agresiv Metotrexatul decat Sulfasalazina.

andreeaxz

acum 10 ani

Multumesc pt raspuns..eu insa am spondilita anchilozanta..nu stiu dc si in acest caz este eficient.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Exista aceasta posibilitate; unele reactii adverse apar datorita excipientilor ( substante ce intra in compozitia pastilei alaturi de sulfasalazina) ceea ce poate explica de ce unii tolereaza sulfasalazina dar nu si salazopirinul sau viceversa ( ambele contin aceeasi substanta de baza activa dar excipienti diferiti).