Stare de rau dupa vopsirea parului

Alergii

Postata de DianB cu 8 ani in urma.

Buna,

Mi-am vopsit parul sambata la salon. Initial, Sambata nu m-am simtit rau, ci doar ametita. Duminica in schimb am avut dureri de cap, in spatele ochilui stang, vedere incetosata cu pete, stare de voma/greata, diaree si pielea capului imi era fierbinte.

Astazi este luni, si simptomele s-au ameliorat dar tot ma simt rau.
As dri foarte mult un sfat, ac***a in vedere ca doctorul meu de familie este complet incompetent si intotdeauna absent de la cabinet,

Va multumesc,
DianB

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Se pare ca ati avut o reactie alergica la unul sau mai multe dintre produsele utilizate pentru vopsirea parului. Acest lucru a putut determina o serie de simptome, printre care dureri de cap, vedere incetosata, senzatie de voma sau diaree. Alergiile pot fi cauzate de diferiti stimuli, cum ar fi anumite chimicale care se gasesc in vopseaua de par.

Daca simptomele persista sau se agraveaza, este recomandat sa mergeti la medic pentru un consult medical. In functie de severitatea simptomelor, vi s-ar putea prescrie antihistaminice sau medicamente pentru a reduce inflamatia.

De asemenea, ar trebui sa evitati orice produs care contine substante la care ati avut o reactie alergica in trecut.

In plus, ar putea fi necesar sa solicitati un test de alergie pentru a determina exact ce anume a cauzat reactia alergica.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/tipuri-de-alergii_10479
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-anafilaxia-rinita-alergica-astmul-bronsic-dermoalergiile-alerg_826
sfatulmedicului.ro/Alergiile/testele-cutanate-pentru-depistarea-alergiilor_6460