soc anafilactic

Alergii

Postata de Sophia M cu 9 ani in urma.

Tatal meu, 75 ani, a facut saptamana trecuta soc anafilactic la administrarea substantei de contrast, administrate in vederea efectuarii CT abdominal. A facut stop cardiac si a stat la terapie intesiva asistat de aparate pana si-a revenit. Intrebarea este: are alergie la iod? Trebuie sa se fereasca de iod, chiar si la cea din sare? Pana i se vor face teste sunt ingrijorata ca nu i s-a contraindicat nimic la externare. Si stiu ca nu e de jucat cu asemenea alergie severa, a fost la limita cu acel episod si noroc ca era in spital. Si inca o intrebare: cum va putea face investigatii CT sau RMN daca fara subst. asta nu se vede satisfacator? Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Ramona Muresan

acum 9 ani

Buna ziua,
de fapt ceea ce a facut tatal dvs. este o reactie care seamana cu o reactie alergica, dar care are alt mecanims de producere decat alergia in sine.
Pe viitor, daca va mai fi nevoie de investigatii cu substanta de contrast va trebui sa discutati cu medicul despre acest soc anafilactic pt a i se administra anterior un tratament cu cortip***ad (Metilprednisolon/ Prednison) si antialergic inainte de interventie.
Substanta de contrast care este indicata in astfel de cazuri este nonionica si cu osmolaritate mica (medicul imagist va sti sa va dea mai multe detalii).

Multa sanatate!