secretii

Alergii

Postata de HHellen cu 10 ani in urma.

De cateva saptamani ma lupt cu niste secretii.Cand imi suflu nasul este ceva vascos incolor si foarte putin,in schimb in gat le simt si le inghit si iarasi le inghit si procesul nu se mai sfarseste.Si dimineata la fel,iar respiratia imi e urat mirositoare.Am facut un exhudat faringiat si nazal si analizele mi-au iesit bne.E deranjant,desi inghit secretiile parca imediat se fac la loc.Ma puteti ajuta?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul ORL-ist pentru evalaure. Este posibil sa aveti o sinuzita care trebuie tratata corespunzator.

AlPe

acum 10 ani

Vreau sa va impartasesc experienta mea, pt ca ma lupt cu aceeasi problema de ani de zile si nu am stiut de unde provine aceasta secretie. Am fost la medici ORL-isti, am facut exudat faringian etc. Eram pe punctul de a-mi scoate si amigdalele. Slava Domnului ca nu am facut aceasta greseala! Abia acum, cand am primit diagnosticul: RINITA ALERGICA, am pus cap la cap toate experientele pe care le-am trait de-a lungul anilor. Mai tot timpul imi curge nasul, adesea respir greu, am senzatia de sufocare la vant puternic si, bineinteles, ma lupt cu nelipsita secretie vascoasa incolora si respiratia urat mirositoare. De astazi incep si tratatamentul si am increderea ca in sfarsit am gasit raspunsul la aceasta problema. Daca va regasiti in cele descrise mai sus, mergeti la medicul ORL-ist, discutati cu el si cereti-i parerea.
In speranta ca va va fi de folos, daca nu dvs, atunci unei alte persoane, va salut si va doresc tuturor multa sanatate.

nicoleta

acum 10 ani

AS DORI SA STIU ce tratament luati deoarece am si eu aceleasi simptome dar fiind in ialia nu am doctor dar as putea sa-mi cumpar medicamentele va multumesc