Scaunul reprezinta mucus??

Alergii

Postata de Stefis cu 2 luni in urma.

Ce este de facut ?
Are mucus in scaun bebelusul meu de 4 luni

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Mucusul din scaunul bebelusului poate fi un semn normal daca este ocazional si fara alte simptome. Totusi, daca observi o cantitate mare de mucus, este posibil sa fie o problema digestiva, o infectie sau o alergie. Daca scaunul cu mucus este insotit de alte simptome precum febra, voma, diaree, scaune cu sange sau bebelusul pare sa fie nelinistit sau in durere, ar trebui sa contactezi medicul imediat.

O modalitate de a investiga mai departe problema ar putea fi o vizita la pediatru. Pediatrul poate recomanda analize de scaun sau poate face referire la un gastroenterolog pediatru daca este necesar. In functie de situatie, alte specialitati medicale care ar putea fi implicate pot fi alergologie si imunologie clinica, daca se suspecteaza o alergie alimentara.

Asadar, este important sa nu intri in panica, dar sa fii atent la semnele pe care ti le da bebelusul tau. Nu ezita sa contactezi medicul sau sa soliciti o a doua parere daca esti ingrijorat.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/scaunul-copilului-cand-trebuie-sa-ne-prezentam-la-medici_18423