Pete pe corp fara mancarimi

Alergii

Postata de Stefania01 cu 11 ani in urma.

Buna seara,

I-au aparut tatalui meu niste pete pe gat, pe piept si in zona abdomenului. Petele de pe gat ii sunt mai pronuntate si mai mari decat cele din zona abdomenului. Plus ca cele de pe gat sunt rosii si putin inflamate si foarte apropiate intre ele, iar cele de pe abdomen, ii sunt mici si deloc inflamate. I-au aparut dintr-o data. Nu prezinta mancarimi deloc.
Despre ce alergie poate fi vorba?

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Poate fi vorba despre pitiriazis rozat, o eruptie cel mai probabil virala, necontagioasa si care nu deranjeaza de cele mai multe ori pina la disparitia spontana. diagnosticul trebuie insa certificat de medicul dermatolog.

Stefania01

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns.
Deja incep sa-i treaca. Poate e vorba despre o intoxicatie? Sa fie ceva de la ficat?

flo

acum 11 ani

de 2 zile au aparut pe penis 3 pete rozalii nu ma deranjeaza nu ma mananca. vreau sa mentionez ca am avut o problema si am luat antibiotic si nurofen forte 7 zile.de medic dat...

ani

acum 10 ani

sotului meu i-au aparut pe corp pete mici rosii uneori par vinetii. a fost piscat de viespe in 3 locuri.a luat claritine,dar petele uneori dispar alteori se inmultesc.analizele la sange sunt bune. ce poate fi?nu are mancarimi

Aliona

acum 8 ani

Salut la baietelul meu cu virsta de un an si doua luni are o alergie mare pe burta, picioare si a incetup sai apart si pe minute. Mai intii au aparut ca niste pete peste noapte sau transformat in bubusoare. Ce este si cu ce pot sa o treated.

Nica claudiu

acum 7 ani

buna ziua am si eu o rugaminte la domneavoastra, mia iesit niste peste pe gat si in zonele mai intime mai exact pe la incheieturi , cite o data ma manca dar nu tot timpu -puteti sa imi spuneti ce sa iau va rog...