oare fac alergie la ruj?

Alergii

Postata de ava cu 12 ani in urma.

Bna ziua!De 2-3 luni am o problema a buzelor si nu reusesc sa scap de ea.In momentul in care folosesc un ruj(de buna calitate si marci diferite) a doua zi buzele incep sa ma manance si apoi se formeaza o crusta albicioasa pe toata suprafata lor,mai aproape de contur.Am incercat tot felul de uleiuri: de catina,de argan, de masline,stikuri de buze cu diferite ingrediente,vitamine,etc. ,buzele isi revin,dupa cateva zile,insa daca imi dau din nou cu ruj patesc acelasi lucru.Mentionez ca am 36 de ani si de ani de zile folosesc ruj si nu am patit asa ceva si nici buze uscate nu am avut pana acum.Daca cineva s-a confruntat cu o problema asemanatoare si i-a gasit solutia ,as ruga sa mi-o spuna si mie,fiindca e destul de trist sa stiu ca n-o sa mai pot folosi nicicum un ruj. Mulumesc mult!

Raspunsuri (5)

Buna

acum 12 ani

Rujurile contin nichel, plumb si multe toxine si metale grele. Eu ma mir cum de nu mor femeile care le folosesc.

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

E posibil sa fi dezvoltat intoleranta la un anumit component (conservant, parfum etc), care se gaseste in majoritatea produselor si cum il reintilniti sa dezvoltati o dermatita de contact. Eliminati rujurile o perioada si foloditi stik-uri emoliente din game dermatocosmetice ,din farmacie( SVR, Eucerin,etc), care sunt create special pentru buze uscate si nu contin conservanti, parfumuri . Dupa o vreme puteti incerca sa reintroduceti ruj, dar numai un produs odata, ptr a testa toleranta. Daca nu se rezolva va puteti adresa unui alergolog.

ava

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsuri,voi incerca o pauza mai mare cu rujul,insa nu stiu daca asta va rezolva problema,fiindca deja am incercat sa nu folosesc ruj la intervale de 3-4 saptamani si am aceeasi reactie.Multumesc oricum pentru raspunsuri.

Kaiiria

acum 12 ani

Incercati varianta organica a rujului din comert care nu contine metale grele sau chimicale. La dm, de exemplu, exista gama de cosmetice Alverde certificata bio, iar preturile sunt extrem de accesibile.

Violeta

acum 8 ani

Cum ati rezolvat problema, vad ca e vechi topicul dar ma confrunt cu o problema destu de asemanatoare imi ies bubite mici rosii dupa ce folosesc un produs cosmetic dar imi ies si daca nu folosesc, de luni de zile am aceasta problema si vad ca dermatologul nu ii da de cap. Multumesc!!