muscatura de musca de cal

Alergii

Postata de Mugur Mugurel1974 cu 11 ani in urma.

ce tratament este benefic pt muscatura de musca de cal am luat floridal si claritin si crema dermodrin dar roseata sa marit nu am mancarimi nici dureri am fost muscat cam de o luna roseata este pe picior cam de o palma stiti cumva un remediu naturist simplu si eficace astea de la farmacie nu au efect si roseata se mareste sa fie ceva microb dar interesant am avut mancarimi 3zile dupa intepatura de atunci nu am mancarimi nici nu am dureri nici daca pun mana doar o rosata cat palma si se tot mareste am incercat cu crema de galbenele si propolis dar fara efect crema dermodrin este pt muscaturi de insecte dupa ce am aplicato roseata sa marit mentionez ca am consultat si medicul de familie am scris cam mult dar daca imi dati o solutie dau o bere multumesc anticipat Mugurel

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Bine ar fi sa va vada si un medic dermatolog, dar daca nu ajungeti si sunteti sigur ca e muscatura de musca sau altceva ( poate capusa ?), parerea mea este sa urmati un trat. antibiotic de ex. Amoxicilina cp. de 500mg , 1cp. de 3 ori/zi, la 8 ore, 7-10 zile. ( tratamentul este valabil si ptr eritemul cauzat de muscatura de capusa); local aplicati Diprogenta crema, 2aplic./zi, dim. si seara, 7-10 zile.

sasa

acum 11 ani

si cu musca asta ?

Utilizator11565797089

acum 4 ani

Stiu ca raspunsul meu vine cu o intarziere de cativa ani dar poate totusi, foloseste cuiva:
Crema cu cortizol si antibiotic. Neaparat. Nu i de glumit. Eu am patit o si mi a luat mai mult de o luna ca sa ma vindec