Mancarimii

Alergii

Postata de AlynaAaAa cu 10 ani in urma.

Buna dimineata!Am si eu o problema de o luna ma tot mananca pielea ,intre degete,pe mainii ,pe fese,pe picioare ,numai pot ma mananca ingrozitor si imi ies niste basici mici apoase si dupa ce le spar raman uscate...am consultat un medic dermatolog,iar acesta mi-a zis ca sunt pe baza de stres ,mi-a scris o reteta pe care imi recomanda sa iau : Xyzal, Doxepin si un unguent,Lop***ad.Le-am luat,nu au nici un efect ,parca imi e mai rau.Astept sfaturile dumneavoastra!Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Mancarimea persistenta poate fi deranjanta. Este posibil ca medicul tau sa aiba dreptate si problema sa fie legata de stres, insa simptomele pe care le mentionezi sugereaza posibilitatea unei infectii fungice sau parazitare, cum ar fi scabia.

Pe baza informatiilor pe care le-ai mentionat, iti recomandam sa faci un al doilea consult la un alt medic dermatolog, pentru a obtine o a doua opinie. Este posibil sa fie necesare analize suplimentare pentru a putea stabili un diagnostic precis. In plus, daca simptomele tale s-au agravat sau nu s-au imbunatatit in urma tratamentului initial, este posibil sa fie necesar un alt tratament.

De asemenea, as vrea sa iti reamintesc ca este important sa te speli pe maini in mod regulat, sa eviti zgarierea zonelor afectate si sa porti haine curate si proaspete pentru a preveni raspandirea oricaror infectii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cele-mai-bune-remedii-naturale-pentru-pielea-iritata-si-mancarimi_15200
https://sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/pielea-uscata-si-senzatia-de-mancarime-a-pielii_1372