mancarimi si bubite

Alergii

Postata de PITICUTZA cu 13 ani in urma.

mi-au aparut pe corp niste bubite rosii si ma mananca,care este cauza lor si cum sa fac sa nu ma mai manance?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 13 ani

În primul rând ar trebui identificată cauza acestei erupţii cutanate, în funcţie de care se va presrie şi tratamentul.
Din ceea ce descrieţi d-vs pare a fi vorba de o urticarie care se poate trata folosind:
1.Antihistaminice
2.Efedrină
4.Terbutalină
3.Medicamente cortizonice (pentru prurit şi rashul cutanat - roşeaţa)

alish

acum 11 ani

Buna, in urma cu vreo 2-3 saptamani am fost la gradina zoologica, fiind intr-o zona de padure. Seara cand am ajuns acasa am observat cateva bubite mici pe piele, aratau exact ca piscaturile de tantar si ma mancau. Dupa cateva zile (2-3zile) mi-au trecut. Apoi iar au aparut acele bubite pe membre,insa in locuri diferite care tot asa au disparut... insa mereu imi apare si ma manca groaznic.( Nu stiu daca are vre-o legatura cu iesirea mea in zona de padure, am mentionat doar. ) Va rog a-ti putea sa-mi spuneti ce poate fi?De cateva zile am pe picioare, spate, maini si ma manca groaznic. Va multumesc!

anghel cristina

acum 10 ani

am de ceva tim niste cosuri , ma scarpin si mi se fac bubite si am tot incercat tratamente dar nu au folosit la nmic.Daca stiti ceva va rog sami raspundeti va multumesc!

Georgiana

acum 7 ani

Buna ziua mie mi au iesit niste bubite pe maini care sunt pline cu apa si ma mananca...va rog ce pot sa fac imi puteti spune. Nu stiu de la ce este,mi au trecut si acum mia aparut iar...va rog un ajutor?

Olga

acum 10 luni

Posibil scabia, cauta un dermatolog