la cat timp poti face alergie la medicamente

Alergii

Postata de PavElena cu 14 ani in urma.

buna seara,am si eu o intrebare.poti face o alergie la medicament oricand?spre exemplu la antibiotice.eu stiu ca,de cand eram mica am facut de cel putin 4 ori tratament cu ampicilina si nu am patit nimic,totusi de curand am facut o usoara alergie la un antidepresiv,ce posibilitate exista sa fac alergie si la ampicilina?problema este ca trebuie sa fac tratament cu ampicilina pentru o angina acuta pultacee si mi-e teama sa nu fac vreo reactie alergica.va multumesc,

Raspunsuri (5)

Dr. Bologa Ramona

acum 14 ani

Da, e posibil sa apara. Nimeni nu poate prezice acest lucru. Se pot efectua testari alergologice inainte de administrare la Ampicilina.
Dr. Bologa Ramona

PavElena

acum 14 ani

va multumesc ,cu mult respect pentru munca dumneavoastra

Ioan Dumitrescu

acum 14 ani

1. Testare la antigene
2. Imunograma
3. Nr eozinofile, inclusiv coprocultura

Si...asa ceva nu poate preciza nimeni cand va face un pacient alergie la antibiotice .

doru4132363

acum 14 ani

sfatul meu este inainte de a face tratamentul sa faci o testare la antibioticul pe care il vei lua si daca esti alergica la medicament consulta medicul curant care iti va schimba tratamentul dupa nevoie

ioana

acum 12 ani

uneori de la inceput daca sunteti alergica la acel medicament dar si daca ati abuzat de el.