intepaturi

Alergii

Postata de florimi cu 8 ani in urma.

acum cateva zile ,noaptea m-am trezit din somn cu o mancarime la degetul inelar de la picior.m-am dat cu nidoflor ca altceva pe moment nu aveam.dimineata cand m-am trezit se umflase si era rosu .nu puteam calca ,dar am mers pana la medic unde I-am spus asistentei ce am patit.banuiesc ca m-a ciupit un paianjen,mi-a spus sa cer la farmacie un unguent si cateva pastilute de Claritin.m-am uns ,am luat si pastilele si nu mi-a trecut. mi s-a umflat si p***a de la picior.pana la urma am pus varza stopita cu spirt si s-a mai desumflat putin.acum dimineata m-am uitat cu oglinda la deget pt.ca intepatura este in spate si se vad 2 puncte negre in piele .pun mana peste ele si ma dor,iar degetul este tot rosu si s-a desumflat f.putin.ce-mi recomandati ?

Raspunsuri (3)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Va recomand sa luati in continuare antihistaminicul (Claritine sau Aerius) , un antiinflamator (Ibuprofen) iar daca zona de roseata continua sa creasca , este calda si dureroasa putem sa ne gandim ca este o celulita secundara intepaturii de insecta si sa fie nevoie de antibiotic . (Augmentin cp de 1g la 12 ore timp de 5 zile ) . Compresele reci aplicate pe zona dureroasa ajuta la reducerea inflamatiei (edem , eritem , durere)

florimi

acum 8 ani

buna ziua, vreau sa-i raspund dnei.dr. Ivanescu.Am fost la medicul de familie cu problema de la picior acum o luna si dansa mi-a spus ca nu este intepatura ci ar fi o dermatita. Mi-a recomandat oxacilina una la 12 ore .Am terminat tratamentul mi-a trecut si acum din nou incepe acea mancarime .Ce-mi recomandati? Seara ma dau cu crema de galbenele dar peste putin timp iarasi imi apare acea mancarime.

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , dermatita din pacate nu trece cu antibiotic si la fel , ea nu determina edeme deci am dubii in privinta diagnosticului. Pentru un diagnostic exact consultati un medic dermatolog care poate vedea exact despre ce este vorba sau un medic infectionist .