Intepaturi de tantari

Alergii Virusul West Nile

Postata de Ginaa cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am 24 de ani si de 2 zile imi apar pe corp si pe fata ,localizat, zone rosii cu niste bubite mici care ma mananca si dispar dar dupa cateva ore reapar. Mentionez ca am stat intr- un mediu unde erau tantar, desi am mai fost intepata de tantari simptomele au disparut a doua zi imediat fara sa revina. Ce sa fac?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Folositi alcool mentolat pentru tamponaj pe locurile cu intepaturi de tantari si le calmeaza,pana la disparitie. !

Ginaa

acum 12 ani

Am folosit alcool mentolat, am luat si 3 zile claritine pastilute, am baut si 2-3 cani de ceai de trei frati patati (la recomandarea unei farmaciste) s- au ameliorat simptomele dar dupa ce nu am luat pastilele, la cateva zile au reaparut. ce pot face? De 3 saptamani se mentin aceste simptome.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Faceti o hemoleucograma si daca "eozinofilele "sunt crescute ( peste 2 -3 % ) inseamna ca eruptia cutanata este "alergie cutanata " si necesita consult la un alergolog si taratament cu Claritine, eventual consult initial la medicul de familie.. Initial ,deoarece mi-ati spus ca ati stat intr-un mediu cu tantari,am presupus ca acestia au fost cauza.