intepatura de albina

Alergii

Postata de claudia-diana cu 9 ani in urma.

buna seara, m-a aintepat o albina in mana de 3 zile si inca roseata persista si mai este un pic umflata.am inteles ca ar fi trebuit sa dispara dupa cateva ore dar .roseata s-a extins aproape pe tot bratul.

Raspunsuri (1)

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.in caz de intepeturi de albine sau viespe se poate folosi o solutie de ulei esential de lac***aa sau eucalipt deoarece au un efect antiinflamator.Se amestecă 5-20 de picături de ulei esenţial cu o lingură de ulei de migdale, de jojoba sau de floarea-soarelui şi aplică preparatul pe zona înţepată, de trei ori pe zi, timp de 3-4 zile la rând. Intern se pot administra capsulele Noni si echinaceea 1-2 capsule de 3 ori pe zi.Au efect antihistaminic.