Indrumare in privinta unei simptomatologii alergice?

Alergii Intolerante alimentare

Postata de ROBERT1278685 cu 7 ani in urma.

Seara imi apar bubite rosii, care se maresc si ma mananca, determinand, in cursul zilei sau seara umflarea ochilor sau a buzelor. Fenomenul nu-l pot controla decat cu Xyzal, luat in medie cam la 2 zile. Am efectuat investigatii la Spitalul Militar din Brasov, analizele deficitare fiind urmatoarele: colesterol 219 mg/dl, IgE total (Cobas e411_ECLIA) 116,8 UI/ml (la adult trebuie sa fie < 100). In rest, toate analizele in parametrii normali, inclusiv coproparazitologicul (absente elemente parazitare!). La testele alergologice efectuate, nu mi s-a depistat nimic concludent. Recomandarea: sa continui investigatiile!?! Va rog sa ma consiliati in acest sens! Considerati ca ar putea fi vorba de o intoleranta la histamina (spre exemplu, ma doare capul daca beau un pahar de vin rosu!), de o intoleranta alimentara sau, totusi, de o alergie nedepistata? Cu deosebita stima, va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Eugenia

acum un an

Vad ca postarea e de acum 5 ani, iar eu trec prin asa ceva de o luna. As dori sa stiu ce analize ai facut si daca ai dat de capat problemei. Multumesc