histamina

Alergii

Postata de raluca vlad cu 13 ani in urma.

buna ziua,imi poate spune cineva ce inseamna alergia la histamina?este vorba de fetita mea de 4 ani care a fost diagnosticata cu rinita alergica.i-am facut mai multe teste alergologice si a iesit alergica la histamina.astept mesaje........multumesc

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 13 ani

Cred ca medicul respectiv nu s-a pronuntat destul de clar...............Este greu pt. un om care nu are cunostinte medicale, sa inteleaga ce este histamina. Oricum, nu este ceva ce ne inconjoara si ne poate afecta. Histamina este o amina biogena. Aminele biogene fiind o grupa de substante chinice,care au ca functie unele reglari la nivelul organismului. Aceste substante sunt : colina,acetalcolina,adrenalina, nonadrenalina,dopamina, serotonina, HISTAMINA. La om, histamina se afla la nivelul plamanilor, pielii si mucoasei gastrointestinale. Histamina actioneaza prin contactul direct cu diferite tesuturi ,ac***a un efect mai mult sau mai putin iritant, in functie de sensibilitatea individului. Din punct de vedere biologic si fiziologic, histamina pentru om este : o substanta fiziologica cu actiune locala, un hormon tisular, un mediator chimic. Deci, nu cauta in mediul inconjurator, ea se afla in organismul omului,dar afecteaza doar anumite persoane. Daca doresti ,citeste despre alergii si despre histamina...........

vlad raluca

acum 13 ani

cand i-am facut testul alergologic la histamina i s-a umflat si inrosit locul unde a pus acea substanta.inseamna ca ea este alergica la ceva.........de aceea pt alergii se dau antihistaminice.dar nu mi s-a parut buna exprimarea doctorei

Adrienne

acum 13 ani

Histamina este principalul mediator al alergiilor,de aceea majoritatea preparatelor antialergice sunt menite sa combata aceasta substanta. Alergia este determinata de o defectiune a sistemului imunitar. Interactiunea dintre anticorpi si alergeni duce la formarea histaminei, care in cantitati normale are un rol benefic,dar in cantitati excesive,afecteaza tesuturi, organe si chiar organismul in totalitate. Rinita alergica face parte dintre alergiile respiratorii. Ar putea fi vorba despre polen, parul diferitelor animale, praf, etc.

dana

acum 13 ani

Histamina(imidazoletilamină) este o amină biogenă. Se găsește în țesuturile animalelor, în plante, țesuturi animale, plante, bacterii, veninuri.

La om histamina există la nivelul plămânilor, pielii, mucoasei gastrointestinală.

vali

acum 13 ani

dai multa vit c sa suga ca pe bomboane pentru ca ii slabit sistemul imunitar sau echinaceea dar nu din farmacie sunama sati spun de unde sa cumperi 0746215722

Delia

acum 11 ani

Eu cand am facut histamina test ma manca zona respectiva si s-a umflat dar foaarte foarte putin.E in regula?Nu trebuia sa se umfle mult?